Świat

Osiem osób zatrzymała brytyjska policja

Świat

Aktualizacja:

Brytyjska policja powiadomiła w poniedziałek wieczorem o zatrzymaniu ósmej osoby w związku z próbami zamachów terrorystycznych, jakie miały miejsce w piątek w Londynie i w sobotę w Glasgow. Policja nie ujawniła, gdzie mężczyzna został zatrzymany. Według BBC, stało się to za granicą.

Jeden z dwóch mężczyzn biorących udział w sobotniej próbie zamachu na lotnisko w Glasgow, to wykształcony w Iraku 27-letni Bilal Abdulla - podały wcześniej telewizja Sky i BBC.

Kierujący pojazdem Abdulla rozlał benzynę i podpalił się, ale znajdujące się w pojeździe pojemniki z gazem nie wybuchły, dzięki czemu zamach się nie udał. Sam zamachowiec również nie doznał poważniejszych obrażeń. Został zatrzymany i przebywa w areszcie. Jego ciężko poparzony towarzysz znajduje się pod policyjnym nadzorem w szpitalu Royal Alexandra w Paisley w pobliżu Glasgow.

Według brytyjskich mediów, dr Abdulla był tymczasowo zatrudniony w szpitalu Royal Alexandra, na którego terenie znajdował się drugi pojazd z bombą.

Według Sky TV policja uistaliła tożsamość obu mężczyzn, aresztowanych następnie w związku z nieudanym zamachem w Glasgow, i przygotowywała się do zlikwidowania tajnej siatki. Na 10 minut przed zamachem na lotnisku, detektywi usiłowali wejść w kontakt z agencją najmu nieruchomości, która mogła ich naprowadzić na ślad podejrzanych.

Do tej pory policja zatrzymała już osiem osób.

W sobotę wieczorem władze Wielkiej Brytanii wprowadziły najwyższy stopień zagrożenia atakiem terrorystycznym. Europejskie lotniska poinformowały zaś, że nie planują wprowadzenia nowych procedur w związku z zagrożeniem terrorystycznym, bo cały czas obowiązują specjalne procedury.

- Zaostrzenie kontroli nastąpiło po atakach w Londynie w ubiegłym roku. Te zaostrzone procedury obowiązują do dziś - powiedział rzecznik prasowy Portów Lotniczych, Artur Burak. Przypomniał, że w Polsce decyzje w tej sprawie podejmuje Urząd Lotnictwa Cywilnego.

- Nie było nowej decyzji w sprawie zaostrzenia procedur - dodał.

Źródło: BBC, AP, Reuters, CNN