Siostra Paula Whelana, Amerykanina więzionego w Rosji, wzięła udział w poniedziałkowej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ, której przewodniczył szef rosyjskiej dyplomacji. Wezwała władze w Moskwie do uwolnienia jej brata. Podobny apel wystosowała ambasador Stanów Zjednoczonych Linda Thomas-Greenfield, która domagała się także uwolnienia amerykańskiego dziennikarza Evana Gershkovicha.
Rosja przewodniczy w tym miesiącu Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Poniedziałkową sesją kierował szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.
Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield apelowała do niego w trakcie obrad, by spojrzał w oczy Elizabeth Whelan i zobaczył, jak cierpi. - Chcę, żeby pan zobaczył, jak to jest tęsknić za bratem przez cztery lata, wiedząc, że jest on zamknięty w rosyjskiej kolonii karnej tylko dlatego, że chcecie go użyć do swoich celów - mówiła dyplomatka, wzywając do uwolnienia Amerykanina.
Paul Whelan został zatrzymany 28 grudnia 2018 roku w pokoju hotelu Metropol w Moskwie przez funkcjonariuszy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Oskarżono go o szpiegostwo, odbywa 16-letni wyrok. Rodzina Amerykanina i administracja w Waszyngtonie nazwały zarzuty bezpodstawnymi.
Ambasador USA wezwała również Ławrowa do uwolnienia reportera "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha, który został aresztowany 29 marca i oskarżony o próbę uzyskania niejawnych informacji.
Karty przetargowe
Thomas-Greenfield oskarżyła Rosję o używanie obydwu więzionych jako "politycznych kart przetargowych". Nawoływała, by Moskwa "zaprzestała tej barbarzyńskiej praktyki raz na zawsze".
Jak podaje agencja AP, ambasador powiedziała reporterom, że sekretarz stanu USA Antony Blinken mówił niedawno o ofercie, jaką Stany Zjednoczone złożyły Rosji w sprawie uwolnienia Whelana. Apelował, by Moskwa rozważyła tę propozycji.
- W tym czasie nie zatrzymamy się, nie spoczniemy i nie ustąpimy, dopóki Paul, Evan, wszyscy zakładnicy i niesłusznie zatrzymani Amerykanie nie zostaną sprowadzeni z powrotem, bezpieczni i zdrowi – zapewniała Thomas-Greenfield.
Ofiara "zejścia Rosji w bezprawie"
- Paul miał pracę, którą kochał, dom, życie pełne nadziei, możliwości. Rosja odebrała mu to wszystko. Rosja to kraj, który upaja się kulturą kłamstwa i tradycją dyplomacji zakładników - powiedziała reporterom Elizbeth Whelan przed rozpoczęciem sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ.
- Teraz Paul jest przetrzymywany w obozie pracy IK-17 w odległej Mordowii, trzymany jako pionek i ofiara zejścia Rosji w bezprawie – podkreśliła, nazywając Rosję "państwem terrorystycznym".
Siergiej Ławrow nie odniósł sie do apeli Elizabeth Whelan i ambasador Lindy Thomas-Greenfield.
Źródło: PAP, CNN