Korea Północna kontynuuje prace nad programem zbrojeń jądrowych i balistycznych mimo pogarszających się warunków gospodarczych - informują w raporcie eksperci ONZ, cytowani przez południowokoreańską agencję Yonhap. "W okresie, którego dotyczy raport, pomimo skupienia się na pogarszających się problemach gospodarczych kraju, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna wciąż utrzymywała i rozwijała swoje programy jądrowe i pocisków balistycznych" - piszą autorzy dokumentu Organizacji Narodów Zjednoczonych.
W przedstawionym w poniedziałek sprawozdaniu eksperci ONZ zaznaczyli, że reżim w Pjongjangu w dalszym ciągu obchodził nałożone na niego międzynarodowe sankcje. Poszukiwał między innymi za granicą materiałów i technologii do swojego programu zbrojeń.
"W okresie, którego dotyczy raport, pomimo skupienia się na pogarszających się problemach gospodarczych kraju, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna wciąż utrzymywała i rozwijała swoje programy jądrowe i pocisków balistycznych" - ocenili eksperci.
W publikowanym co pół roku raporcie zaznaczono, że w ostatnim w okresie Korea Północna nie przeprowadziła testów międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) ani prób jądrowych. Odbyły się jednak testy pocisków balistycznych krótkiego zasięgu, mimo że sankcje Rady Bezpieczeństwa ONZ zabraniają reżimowi w Pjongjang prac nad jakimikolwiek pociskami balistycznymi.
Omijanie sankcji przez reżim
W ostatnich dniach Korea Północna przeprowadziła szereg prób pocisków, w czasie których według oficjalnych północnokoreańskich mediów testowano między innymi nowy pocisk hipersoniczny - przypomniała południowokoreańska agencja Yonhap.
Eksport z Korei Północnych towarów zakazanych przez rezolucje ONZ, takich jak węgiel, prowadzony był na "znacznie zmniejszoną" skalę, a import produktów naftowych, również ograniczony sankcjami, spadł w pierwszej połowie roku. Pjongjang wciąż omijał jednak sankcje poprzez tworzenie skomplikowanych sieci własności statków używanych do szmuglowania towarów - ocenili eksperci ONZ w raporcie.
"Dostęp Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej do międzynarodowych instytucji finansowych trwał, podobnie jak obecność za granicą pochodzących z tego kraju pracowników, zarabiających pieniądze na użytek państwowych programów" - dodali.
Źródło: PAP