Świat

ONZ: ponad trzy tysiące ofiar konfliktu na Ukrainie

Świat


Liczba zabitych podczas konfliktu na Ukrainie przekroczyła 3 tys., jeśli uwzględnimy ofiary zestrzelenia samolotu malezyjskich linii lotniczych - oznajmił Ivan Szimonović, zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. praw człowieka.

- Liczba ofiar konfliktu na Ukrainie wynosi obecnie 2729 osób. Chodzi o odnotowane, znane przypadki. Liczba ta przekroczy trzy tysiące, jeśli, tak jak to powinniśmy uczynić, uwzględnimy 298 pasażerów rozbitego malezyjskiego samolotu - powiedział Ivan Szimonović podczas nadzwyczajnego posiedzenia Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Liczba ta dotyczy zarówno ofiar cywilnych, jak i żołnierzy sił rządowych i walczących przeciwko nim prorosyjskich separatystów.

Podczas poprzedniej konferencji, która odbyła się 29 sierpnia, Szimonović informował, że między połową kwietnia a 27 sierpnia na wschodniej Ukrainie zginęły co najmniej 2593 osoby.

- Tendencja jest zatrważająca. Nastąpił znaczny wzrost liczby zabitych na wschodzie - mówił w sierpniu na konferencji prasowej zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. praw człowieka.

Na tym samym posiedzeniu OBWE ambasador Szwajcarii przy tej organizacji Thomas Greminger powiedział, że rozejm, obowiązujący od piątku na wschodniej Ukrainie, "jest utrzymywany, ale pozostaje kruchy". Dodał, że dla zawieszenia broni między Ukrainą a separatystami w jej wschodnich obwodach kluczowe są najbliższe dni.

Tymczasem rotacyjny przewodniczący OBWE, prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter wezwał kraje członkowskie tej międzynarodowej organizacji do szybkiego rozszerzenia specjalnej misji obserwacyjnej na Ukrainie.

Burkhalter poinformował w niedzielę w komunikacie, że członkowie OBWE powinni nominować kandydatów z odpowiednim doświadczeniem i partycypować w finansowaniu misji.

OBWE na Ukrainie

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie liczy 57 członków. OBWE na Ukrainie rozmieściła w sumie około 250 obserwatorów. Szef organizacji poinformował, że w ramach misji rozmieszczono 59 specjalistów z doświadczeniem w monitorowaniu rozejmów oraz że organizacja przyspiesza obecnie rekrutację większej liczby obserwatorów.

Burkhalter wspomniał również, że trwają rozmowy na temat ewentualnego udziału w misji bezzałogowych samolotów w celu weryfikacji postępów rozejmu.

Od piątku 5 września od godz. 17 naszego czasu w objętych konfliktem rejonach Donbasu na wschodzie Ukrainy trwa zawieszenie broni, jednak wciąż dochodzi do ostrzałów miast i wsi, m.in. w okolicy Mariupola czy wokół lotniska w Doniecku. O prowadzenie ostrzałów oskarżają się wzajemnie obie strony konfliktu.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: asz\mtom / Źródło: Reuter, PAP

Tagi:
Raporty: