ONZ podwaja szacunki. 1,4 mln uchodźców w Europie do końca 2016 roku


Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) przewiduje, że w 2015 i 2016 roku do Europy przez Morze Śródziemne dotrze około 1,4 mln uchodźców. Wcześniej szacunki tej oenzetowskiej instytucji mówiły o 850 tys. przybyszów.

"UNHCR przewiduje, że do 700 tys. ludzi będzie szukało bezpieczeństwa i międzynarodowej ochrony w Europie w roku 2015" - napisano w dokumencie, do którego dotarła agencja Reutera. "Możliwe, że liczba ta będzie jeszcze większa w roku 2016, ale na razie planowanie oparto na tych samych szacunkach, co na rok 2015" - wskazano.

Na początku września UNHCR przewidywało, że w 2015 roku do Europy przybędzie 400 tys. imigrantów i uchodźców, a rok później - 450 tys. Jednak do 28 września przybyło prawie 521 tysięcy. Spośród nich prawie 383 tys. dotarło do Grecji, a ok. 129 tys. do Włoch. Według UNHCR ok. 54 proc. z nich to Syryjczycy, a 13 proc. to Afgańczycy. 71 proc. ludzi, którzy dotarli do Grecji, to Syryjczycy. Od stycznia ok. 3 tys. osób zginęło lub zostało uznanych za zaginione.

UNHCR zwiększyła w najnowszym dokumencie wartość niezbędnej dla uchodźców pomocy z 30,5 mln dolarów do 128 mln USD. Organizacja zwróciła się również do darczyńców o możliwość elastycznego lokowania funduszy ze względu "na bardzo zmienny kontekst operacyjny".

Nieznacznie spadła liczba przyjezdnych

Z kolei władze Węgier i Chorwacji poinformowały, że w ostatnim czasie nieznacznie spadła liczba migrantów przybywających do tych krajów.

Według władz w Budapeszcie od początku roku na Węgry przedostało się 291 618 migrantów. W środę na Węgry dotarło 4 255 osób domagających się ochrony międzynarodowej i zdecydowana większość z nich przejechała przez Chorwację - przekazała węgierska policja. To mniej niż przybywało jeszcze miesiąc temu - zauważono.

Od połowy września, gdy na Węgrzech weszły w życie zaostrzone przepisy antyimigracyjne, przewidujące pięć lat więzienia za nielegalne przekroczenie granicy, wobec 351 migrantów wszczęto postępowanie karne. Większość z nich przybyła do kraju przez Serbię.

Rząd węgierski ogłosił w czwartek, że zamierza przeznaczyć dodatkowe 370 mln forintów (ok. 1,2 mln euro) na opiekę nad małoletnimi migrantami podróżującymi bez opieki osoby dorosłej. Według oficjalnych danych w tym roku na Węgry przyjechało ok. 8,6 tys. takich niepełnoletnich.

Ośrodek świecił pustkami

Także w Chorwacji spadła liczba przybywających migrantów. Według MSW w Zagrzebiu w nocy ze środy na czwartek do kraju przybyło 1,6 tys. osób, a w środę - 3,3 tys. To stosunkowo niewiele, gdy weźmie się pod uwagę, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni granicę Chorwacji przekroczyło 92,5 tys. migrantów.

Ośrodek przejściowy dla uchodźców we wsi Opatovac w czwartek rano świecił pustkami, ale władze spodziewają się, że zapełni się w ciągu dnia. Według mieszkańców docierający do ośrodka migranci przebywają tam krótko, nim udają się w dalszą drogę autokarami i pociągami pod granicę z Węgrami.

4,6 tys. spędziło noc ze środy na czwartek w schroniskach na terytorium Austrii, a kolejne 2,6 tys. przebywało w czwartek rano w zbiorczych ośrodkach - przekazał Czerwony Krzyż. - To trochę mniej niż jeszcze wczoraj - poinformował przedstawiciel organizacji Gerry Foitik. Spadek wytłumaczył tym, że w ostatnim czasie więcej przybyszów wyjechało z Austrii niż do niej przyjechało.

Islamofobia

Głos ws. imigrantów zabrał w czwartek wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który stwierdził, że jego zdaniem w Europie nasila się islamofobia.

- Niektóre publiczne wypowiedzi polityków w całej Europie i inne formy manifestacji strachu w społeczeństwach europejskich w obliczu napływu uchodźców często związane są z faktem, że większość uchodźców to muzułmanie. I jako muzułmanie czasem uważani są oni za zagrożenie dla kultury europejskiej czy lokalnej - powiedział Timmermans na konferencji prasowej w Brukseli.

Jak dodał, naturalne jest to, że ludzie obawiają się nieznanego. - Jeżeli jeszcze weźmiemy pod uwagę to, że zagraża nam terroryzm, Państwo Islamskie, to takie obawy nie mogą zaskakiwać. Odpowiedzialność polityków i przywódców w UE polega na tym, aby przedstawiać te problemy we właściwej perspektywie. Należy zapewnić obywatelom bezpieczeństwo, ale jednocześnie powstrzymać tę tendencję do uogólniania i oskarżania całej społeczności muzułmańskiej o zagrażanie naszej społeczności - dodał.

Autor: pk//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: