TVN24 | Świat

WHO o koronawirusie: wariant omikron przenosi się bardzo szybko, ale nie ma powodów do paniki

TVN24 | Świat

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP
Profesor Fal: omikrona powinniśmy obserwować, ale teraz mamy problem z deltą i tym powinniśmy się zająć
Profesor Fal: omikrona powinniśmy obserwować, ale teraz mamy problem z deltą i tym powinniśmy się zająćTVN24
wideo 2/22
TVN24Profesor Fal: omikrona powinniśmy obserwować, ale teraz mamy problem z deltą i tym powinniśmy się zająć

Nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 - omikron - przenosi się bardzo szybko, ale ludzie nie powinni z tego powodu panikować - podkreśliła główna doradczyni naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Soumya Swaminathan. Dodała, że dzięki szybkiemu rozwojowi szczepionek przeciw COVID-19 świat jest teraz o wiele lepiej przygotowany do walki z pandemią.

W wywiadzie dla Agencji Reutera główna doradczyni naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Soumya Swaminathan przyznała, że istnieją "przypuszczenia, że wariant omikron jest dość zakaźny". - Szybko się przenosi, ponieważ liczba infekcji w Republice Południowej Afryki każdego dnia się podwaja - dodała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Uzupełniła, że według badań naukowców z RPA, w której po raz pierwszy wykryto nowy wariant, każda zainfekowana osoba zakaża trzy razy więcej osób niż w przypadku wariantów alfa i delta. - Jak bardzo powinniśmy się bać? Musimy być przygotowani, ostrożni i nie panikować - stwierdziła ekspertka. Dodała, że obecnie, dzięki szybkiemu rozwojowi szczepionek przeciw COVID-19, świat jest o wiele lepiej przygotowany do walki z pandemią.

Liczba zachorowań w RPA potroiła się w ciągu trzech dni

Według danych Państwowego Instytutu Chorób Zakaźnych w czwartek w RPA doszło do 11 535 nowych zakażeń COVID-19. Minister zdrowia Joe Phaahla podkreślił, że te dane są widocznym ostrzeżeniem. Oznacza to, że w ciągu siedmiu dni doszło do wzrostu zakażeń o dziewięć tysięcy, a liczba zachorowań potroiła się w ciągu trzech dni.

- Nadal możemy sobie z tym poradzić w taki sposób, aby rząd nie musiał wprowadzać poważnych ograniczeń w ciągu najbliższych kilku dni, jeśli wszyscy po prostu wykonamy nasze podstawowe obowiązki dotyczące zachowania środków bezpieczeństwa, ale także jeśli więcej tych, którzy się do tego kwalifikują, uda się do najbliższych punktów szczepień – stwierdził Phaahla.

Dodał, że wariant omikron został wykryty w siedmiu z dziewięciu prowincji kraju.

Ekspertka: obecnie ponad 99 procent infekcji jest wywoływanych wariantem delta

Według ekspertki WHO, na razie większość zakażeń omikronem wydaje się mieć łagodny przebieg, ale potrzeba więcej badań, by stwierdzić, czy ten wariant rzeczywiście wywołuje łagodniejszą formę COVID-19.

Przedstawicielka WHO przypomniała, że obecnie na całym świecie 99 procent infekcji jest wywoływanych wariantem delta, ale omikron może, chociaż nie musi, z czasem stać się dominującą odmianą SARS-CoV-2.

Apel o intensyfikację szczepień

By skutecznie walczyć z rozprzestrzenianiem się wariantu omikron, WHO wezwała państwa do intensyfikacji kampanii szczepień przeciwko COVID-19. Organizacja uważa, że wprowadzane ograniczenia w podróżach mogą na krótką metę pomóc w ograniczeniu zakażeń nowym wariantem, ale nie są długofalowym rozwiązaniem.

Swaminathan przekazała, że na razie jest jeszcze zbyt wcześnie, by określić, czy pojawienie się omikronu wymaga modyfikacji istniejących szczepionek.

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: