Flagowe okręty opuszczają Syrię. Na rozkaz Putina

[object Object]
Lotniskowiec Admirał Kuzniecow u wybrzeży Syrii Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/27

Rozpoczęło się zmniejszanie rosyjskiej obecności wojskowej w Syrii - poinformował w piątek szef sztabu generalnego Walerij Gierasimow. Decyzje podjął prezydent Rosji Władimir Putin. Pierwsze okręty mają odpłynąć z Syrii jeszcze w piątek.

Generał Walerij Gierasimow oznajmił, że Ministerstwo Obrony przystąpiło do redukcji sił zbrojnych rozmieszczonych w Syrii na podstawie decyzji prezydenta Władimira Putina - przekazała rosyjska agencja RIA Nowosti.

Szef sztabu generalnego dodał, że jako pierwsza Syrię opuści grupa rosyjskich okrętów wojennych, w tym lotniskowiec Admirał Kuzniecow, krążownik Piotr Wielki, a także towarzyszące im okręty.

Eksperci szacują, że ich przeprawa z basenu Morza Śródziemnego do Rosji może potrwać około 10 dni.

Wypełnione zadania

Gierasimow mówił, że lotniskowiec Admirał Kuzniecow, w piątek 6 stycznia, rozpocznie przygotowania do powrotu do bazy w Siewieromorsku (w obwodzie murmańskim).

Przedstawiciel rosyjskiego sztabu generalnego generał Andriej Kartapołow podkreślił, że jednostki te wypełniły swoje zadanie, dotyczące m.in. utworzeniu w Syrii jednolitego systemu obrony powietrznej.

Walerij Gierasimow przypomniał, że od 30 grudnia 2016 roku w całej Syrii obowiązuje rozejm (zawieszenia broni nie obejmuje dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) oraz ruchu Dżabhat Fatah al-Szam, dawnego Frontu al-Nusra). Rozejm został wprowadzony z inicjatywy Turcji i Rosji. . Moskwa i Ankara są gwarantami jego przestrzegania.

Wsparcie Asada

O planach zmniejszenia rosyjskiej obecności wojskowej w Syrii informował w grudniu Władimir Putin, zaznaczając jednocześnie, że Rosja będzie "kontynuować walkę z międzynarodowym terroryzmem".

Moskwa, która jest kluczowym sojusznikiem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, zaangażowała się militarnie w syryjski konflikt zbrojny we wrześniu 2015 roku, jako cel interwencji wskazując walkę z islamistami. Deklaracja ta była kwestionowana przez Zachód i syryjską opozycję.

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku. W wyniku konfliktu śmierć poniosło ponad 310 tys. ludzi, a 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności kraju, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Autor: tas/gry / Źródło: RIA Nowosti, TASS, PAP

Źródło zdjęcia głównego:  | mil.ru

Tagi:
Raporty: