Niemiecki nadawca: Laboratorium wykryło rtęć w Odrze. Poziom tak wysoki, że eksperci powtarzali badanie

Źródło:
rbb24.de, PAP, RMF FM
Śnięte ryby na Odrze. "Wieczorem ręce zaczęły robić się czerwone"
Śnięte ryby na Odrze. "Wieczorem ręce zaczęły robić się czerwone"
TVN 24
Śnięte ryby na Odrze. "Wieczorem ręce zaczęły robić się czerwone"TVN 24

Po doniesieniach z Polski o umierających w Odrze zwierzętach niemieccy specjaliści też zaczęli badać rzekę. Portal niemieckiego nadawcy rbb przekazał w czwartek wieczorem - powołując się na swoje źródła - że eksperci z Brandenburgii wykryli w Odrze rtęć. Jej poziom miał być tak wysoki, że wyszedł poza skalę w urządzeniu, którego użyto do badania i trzeba je było powtórzyć. Jednak rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Maciej Karczyński przekazał w RMF FM, że pierwsze próbki badań, dotyczące województw dolnośląskiego, lubuskiego oraz zachodniopomorskiego, nie stwierdziły obecności rtęci.

Brandenburgia to niemiecki kraj związkowy graniczący z województwami zachodniopomorskim i lubuskim. Jak pisze portal radia rbb, informacje o masowym umieraniu ryb w Odrze zaniepokoiły mieszkańców Brandenburgii.

Specjaliści z jednego z laboratoriów poddali w związku z tym badaniom próbki wody z rzeki. Mieli odkryć - jak pisze rbb, powołując się na swoje źródła - tak wysokie stężenie rtęci, że konieczne było powtórzenie badania.

Portal niemieckiego nadawcy podkreśla, że nie wiadomo, jakie jest pochodzenie rtęci odkrytej w Odrze i nie wiadomo, czy to ona jest odpowiedzialna za masowe umieranie zwierząt w jej wodach.

Rtęć jest toksyczna dla ludzi i zwierząt. Nie wchłania się w ich organizmach, w związku z czym nie jest neutralizowana - zaznacza niemiecka Federalna Agencja Środowiska cytowana przez rbb.

Pytania o obecność rtęci w rzece

TVN24 próbuje potwierdzić te informacje we wszystkich oficjalnych instytucjach, polskich i niemieckich.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zwrócił się, poprzez ministerstwo, do strony niemieckiej o potwierdzenie odkrycia rtęci w próbkach wody z Odry - dowiedziała się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa.

Rzecznik GIOŚ: pierwsze próbki badań nie stwierdziły obecności rtęci

W piątek po południu RMF FM przytoczył wypowiedź Macieja Karczyńskiego, rzecznika Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. - Mamy wyniki. Chodzi o pierwsze próbki badań wody w Odrze. Nie stwierdzono w niej obecności rtęci - przekazał. Dodał, że nie wie, skąd pojawiły się takie informacje i że należy o to pytać niemieckich dziennikarzy. Jego zdaniem informacje o rtęci to sianie paniki oraz zamieszania.

Karczyński przekazał, że wyniki, o których mowa, dotyczą województw dolnośląskiego, lubuskiego oraz zachodniopomorskiego. Przypomniał jednak, że badania toksykologiczne trwają.

Z kolei Beata Olejarz, prezes Polskiego Związku Wędkarskiego, powołała się w rozmowie z RMF FM na słowa marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Polak. Jak relacjonowała, marszałek twierdzi, że strona niemiecka przesłała jej wstępną informację o tym, że Odra jest zatruta rtęcią i czeka na wyniki z Brandenburgii, które mają spłynąć w piątek wieczorem.  

Alarm w Brandenburgii

Powiat Maerkisch-Oderland w graniczącym z Polską niemieckim landzie Brandenburgia przygotowuje się do zbierania i utylizacji śniętych ryb z Odry - poinformowały w czwartek lokalne władze. Martwe zwierzęta przyciągnęły ptaki, ale i gady - powiedział rzecznik powiatowej administracji Thomas Behrendt.

Trzeba skoordynować utylizację, ludność nie powinna sama zbierać ryb z Odry i brzegów - podkreślają urzędnicy.

W związku z odkryciem w Odrze wielu śniętych ryb władze Frankfurtu nad Odrą i kilku powiatów ostrzegają ludność przed kontaktem z wodą rzeki. Władze powiatu Maerkisch-Oderland poinformowały, że wody niezasilane przez Odrę mogą być bezpiecznie wykorzystywane - pisze agencja dpa.

Jak dotąd nie ma wiarygodnych informacji o przyczynach i stężeniu ewentualnych zanieczyszczeń na poszczególnych odcinkach rzeki - podały władze Frankfurtu nad Odrą.

Śledztwo w sprawie śniętych ryb

Urząd policji kryminalnej Brandenburgii prowadzi śledztwo w sprawie śniętych ryb w Odrze. Rzeczniczka komendy policji w Poczdamie powiedziała w czwartek, że pobrano próbkę wody i jest ona badana.

Prezes Wód Polskich: sytuacja jest naprawdę bardzo poważna
Prezes Wód Polskich: sytuacja jest naprawdę bardzo poważna TVN24

- Oczekuję szybkiego wyjaśnienia tego zdarzenia - powiedział deputowany partii Lewica w Bundestagu Christian Goerke, cytowany przez dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". - Wiele osób wykorzystuje Odrę i przylegające do niej łąki i wyspy (...) w celach rekreacyjnych, a przy obecnych (wysokich) temperaturach psy i ludzie czasami wchodzą do wody, aby się ochłodzić - podkreślił polityk.

Wymiana informacji między Polską a Niemcami na poziomie federalnym i landowym musi się znacznie poprawić, aby można było w porę ostrzec ludzi przed zagrożeniem - dodał Goerke.

Autorka/Autor:adso, mjz //now

Źródło: rbb24.de, PAP, RMF FM