WHO: odra staje się zagrożeniem w każdym rejonie świata

Źródło:
WHO, Reuters
Dlaczego szczepienia przeciwko odrze są tak istotne?
Dlaczego szczepienia przeciwko odrze są tak istotne?tvn24
wideo 2/7
Dlaczego szczepienia przeciwko odrze są tak istotne?tvn24

Ponad 40 milionów dzieci jest obecnie zagrożonych zakażeniem odrą - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w ostatnim oświadczeniu, wydanym we współpracy z amerykańską agencją rządową CDC. Za zwiększone ryzyko wystąpienia odry ma odpowiadać pandemia COVID-19. 

W 2021 roku na całym świecie odnotowano około 9 milionów zakażeń oraz 128 tysięcy śmierci spowodowanych odrą. "Jako że wirus może się szybko rozprzestrzeniać między różnymi społecznościami, na terenach wielu krajów, (wystąpienie - red.) odry gdziekolwiek, jest zagrożeniem dla wszystkich." - zaznacza WHO w stanowisku opublikowanym 23 listopada. 

Odra - coraz mniej zaszczepionych dzieci

Odra jest jedną z najłatwiej rozprzestrzeniających się chorób zakaźnych. W niektórych przypadkach może zakończyć się śmiertelnie. Jej rozprzestrzenianiu można jednak zapobiec przy pomocy programów szczepień. By osiągnąć odporność zbiorową, zaszczepione dwoma dawkami musi być minimum 95 procent populacji. Obecnie światowy poziom wyszczepienia znacznie od tego odbiega. Jak wynika z oświadczenia WHO w czasie pandemii, "tylko 81 procent dzieci otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a jedynie 71 procent dzieci otrzymało obie dawki szczepionki.

ZOBACZ TEŻ: Nowy wirus atakuje w Chinach, przeszedł z ryjówek na ludzi. Już kilkadziesiąt osób zakażonych

Odra - objawy choroby i możliwe powikłania PAP

Obecny poziom wyszczepienia jest najniższym, jaki odnotowano od 2008 roku. "Spadek poziomu zaszczepienia, osłabiony nadzór nad odrą oraz ciągłe przerwy w działaniach związanych z immunizacją z powodu COVID-19, oznaczają, że odra stanowi bezpośrednie zagrożenie w każdym regionie świata" - dodaje WHO.

"Przywrócenie programów immunizacji na właściwe tory jest absolutnie kluczowe. Za każdą statystyką w tym raporcie kryje się dziecko zagrożone chorobą, której można zapobiec" - alarmuje dyrektor generalny WHO Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus.

ZOBACZ TEŻ: Kleszcze i borelioza. Ruszyły badania kliniczne szczepionki VLA15

Autorka/Autor:jdw//mro

Źródło: WHO, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: meteo