"Znaczenie obrony antyrakietowej rośnie"

Test antyrakiet Patriot PAC-3 i THAAD
Test antyrakiet Patriot PAC-3 i THAAD
MDA
MDATest antyrakiet Patriot PAC-3 i THAAD

Z powodu prób rakietowych Korei Północnej i Iranu Stany Zjednoczone powinny więcej inwestować w system obrony antyrakietowej - ocenił Mac Thornberry, przewodniczący Komisji Sił Zbrojnych Senatu USA.

Wypowiedź republikanina Maca Thornberry'ego miała miejsce krótko po tym, jak Iran przeprowadził próbę z rakietą balistyczną średniego zasięgu, za co został obłożony przez Stany Zjednoczone nowymi sankcjami.

"Znaczenie obrony rośnie"

- Jeśli spojrzy się na to, co dzieje się na świecie, wspomnę Iran i Koreę Północną, znaczenie obrony antyrakietowej rośnie - stwierdził podczas dyskusji Thornberry. Jak ocenił, potrzebne jest zarówno zwiększenie liczby systemów, jak też rozwój technologii obrony antyrakietowej. - "Aktorzy" na całym świecie konstruują pociski, które jest [coraz - red.] trudniej powstrzymać - tłumaczył.

Thornberry powiedział również, że oczekuje zniesienia ścisłych limitów wydatków budżetowych dzięki kontrolowaniu obecnie przez Partię Republikańską zarówno Kongresu, jak i Białego Domu. Limity te nałożyli w 2011 roku demokraci, uniemożliwiając zwiększanie budżetu obronnego bez jednoczesnego zwiększania wydatków w sektorach niezwiązanych z obronnością, jak edukacja czy badania.

- Myślę, że mamy dziś niesamowitą możliwość zrobienia właściwej rzeczy - stwierdził Thornberry. Spodziewa się, że administracja Donalda Trumpa w tym roku wyśle do Kongresu wezwanie do zwiększenia wydatków na obronność.

Powstrzymać Koreę Północną

Jak zwraca uwagę agencja Reutera, Mac Thornberry tym samym dał wyraz poparcia Kongresu dla zwiększenia wydatków wojskowych na rzecz przeciwstawienia się Korei Północnej.

Wcześniej, w trakcie swojej kampanii prezydenckiej, Donald Trump poddawał w wątpliwość przyszłość płacenia USA za obronę najbardziej zagrożonych prze Pjongjang sojuszników takich jak Korea Południowa czy Japonia.

Autor: mm\mtom / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Ministerie van Defensie | Stephan de Bruijn

Pozostałe wiadomości