Obama: kryzys imigracyjny wymaga współpracy USA i UE


Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama ocenił we wtorek, że zaostrzający się kryzys związany z uchodźcami wymaga współpracy ze strony państw europejskich, USA i społeczności międzynarodowej. Jak dodał, sytuacja staje się coraz gorsza.

Obama podczas spotkania z hiszpańskim królem Filipem VI podkreślił, że z perspektywy kilku ostatnich miesięcy widać wyraźne pogorszenie się sytuacji w związku z falą imigrantów i uchodźców do Europy. - Oczywiście, że jest coraz gorzej i dlatego zgodziliśmy się, że rozwiązanie tej sytuacji będzie wymagało współpracy wszystkich krajów europejskich oraz Stanów Zjednoczonych i społeczności międzynarodowej - powiedział Obama. Jak poinformował, razem królem Hiszpanii rozmawiał o tym, jak wzmocnić tę współpracę oraz jak ważne dla USA jest wzięcie na siebie odpowiedzialności za przyjęcie syryjskich uchodźców. Obama wyraził także nadzieje, że jeszcze przed zakończeniem kadencji uda mu się złożyć wizytę w Hiszpanii.

W odpowiedzi na zaostrzający się kryzys związany z uchodźcami prezydent Barack Obama zalecił w ubiegłym tygodniu administracji przygotowania do przyjęcia w 2016 roku przez USA co najmniej 10 tys. uchodźców z Syrii. Rzecznik Białego Domu Josh Earnest dodał, że oznacza to "znaczący" wzrost zaangażowania USA. Od początku wojny w Syrii w 2011 roku Stany Zjednoczone przyjęły około 1,5 tys. uchodźców z tego kraju.

Apele do USA

Od kilku dni nasilały się pod adresem Waszyngtonu apele organizacji zajmujących się pomocą rozwojową i prawami człowieka o przyjęcie większej liczby uchodźców syryjskich, w związku z nasilającym się kryzysem migracyjnym w Europie. O solidarność z uchodźcami apelował też papież Franciszek, który w drugiej połowie września złoży swą pierwszą wizytę w USA.

W ubiegłą środę o planach zwiększenia liczby przyjmowanych uchodźców rozmawiał za zamkniętymi drzwiami z członkami komisji Senatu i Izby Reprezentantów sekretarz stanu USA John Kerry. Na spotkaniach omawiano także propozycję zwiększenia funduszu dla uchodźców w przyszłorocznym budżecie, w którym, już na wcześniejszym etapie prac, wprowadzono cięcia na sumę ponad 400 mln dolarów.

USA są największym na świecie dawcą pomocy dla uchodźców, w tym poprzez fundusz Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) czy Światowy Program Żywnościowy. Od początku wojny domowej w Syrii USA przekazały na pomoc humanitarną w tym kraju ponad 4 mld dolarów, z czego 1 mld w tym roku. Co roku, głównie za pośrednictwem oenzetowskiej agencji ds. uchodźców, amerykańskie władze przyznają pozwolenia na pobyt w USA około 70 tysiącom uchodźców z całego świata.

Trwająca od ponad czterech lat wojna w Syrii zmusiła do ucieczki z domów już 4 mln Syryjczyków. Według ocen UNHCR do Europy dotrze w bieżącym roku przez Morze Śródziemne około 400 tys. uchodźców.

[object Object]
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/23

Autor: dln//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: