"NYT": premiera książki Aleksieja Nawalnego pt. "Patriota" w październiku

Źródło:
PAP
Swoje wspomnienia Nawalny zaczął spisywać w 2020 roku
Swoje wspomnienia Nawalny zaczął spisywać w 2020 roku
Swoje wspomnienia Nawalny zaczął spisywać w 2020 roku

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny napisał przed śmiercią autobiografię, która zostanie opublikowana jeszcze w tym roku – powiedziała jego żona Julia Nawalna, ujawniając istnienie tekstu, który od lat był utrzymywany w tajemnicy przez otoczenie rosyjskiego opozycjonisty.

Wspomnienia pisane podczas pobytu w więzieniu przez Aleksieja Nawalnego, zmarłego lidera antykremlowskiej opozycji, zostaną wydane w USA – poinformował w czwartek "New York Times". Książka "Patriota" ukaże się w USA 22 października w nakładzie pół miliona egzemplarzy.

Przewiduje się, że książka wydana przez Knopf Publishing Group zostanie także przetłumaczona i jednocześnie ukaże się w innych krajach.

W napisanych tuż przed śmiercią wspomnieniach Nawalny miał opisać swoje życie, działalność polityczną jako lidera antykremlowskiej opozycji oraz wymierzone w jego życie zamachy.

- Książka jest ostatnim przejawem buntu i może ona wywrzeć elektryzujący wpływ na jego zwolenników - zaznaczyła wdowa po polityku, Julia Nawalna w przytaczanym przez "NYT" oświadczeniu. W jej opinii, książka będzie "świadectwem zaangażowania jej męża w walkę z dyktaturą, dla której oddał wszystko, łącznie ze swoim życiem".

Wydawnictwo Knopf poinformowało, że Aleksiej Nawalny "sam napisał wspomnienia, dyktując niektóre fragmenty, a Julia Nawalna współpracowała z wydawcą podczas redakcji rękopisu". Zapowiedziano także, że książka "Patriota" zostanie wydana w języku rosyjskim.

Aresztowanie, próba otrucia i śmierć Nawalnego

Aleksiej Nawalny był najważniejszą postacią rosyjskiej opozycji i wrogiem numer jeden Władimira Putina. Zmarł nagle 16 lutego w kolonii karnej Wilk Polarny za kołem podbiegunowym w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym, na dalekiej północy Rosji. Miał 47 lat.

W styczniu tego roku minęły trzy lata od aresztowania Nawalnego i uwięzienia go po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Próbie przeprowadzonej najpewniej przez rosyjskie służby specjalne. Rosyjskie władze wszczynały wtedy wobec niego kolejne sprawy karne, skutkujące wyrokami łącznie na ponad 30 lat pozbawienia wolności.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Oleg Nikishin/Epsilon/Getty Images