Nowy, lepszy Kanał Sueski. Historyczna inwestycja dobiega końca

W ramach prac pogłębiono również istniejące odcinki kanałuWikipedia Commons CC BY SA 3.0 | Aashay Baindur

6 sierpnia zostanie otwarty Nowy Kanał Sueski, który zmniejszy o połowę czas potrzebny na pokonanie przeprawy, podały w sobotę władze Egiptu. Nowy kanał o długości 35 km biegnie równoległe do istniejącego i pozwoli na ruch statków w obu kierunkach jednocześnie.

Nowy kanał jest częścią ogólnej rozbudowy 145-letniego Kanału Sueskiego, która polega także na pogłębieniu istniejących dróg wodnych. Celem inwestycji o łącznej długości 72 kilometrów jest zwiększenie przepustowości przeprawy i tym samym zysków z jej obsługi.

Rozbudowę przeprawy między Morzem Śródziemnym a Czerwonym, której koszt sięga 8 miliardów dolarów, realizuje konsorcjum firm pod nadzorem egipskiej armii. Prace budowlane rozpoczęły się 10 miesięcy temu.

316 Pałaców Kultury i Nauki

- Jak tylko prezydent [Abdel el-Fatah - red.] al-Sisi rozkaże 6 sierpnia rozpoczęcie nawigacji, statki będą mogły korzystać z kanału - powiedział szef Urzędu Kanału Sueskiego wiceadmirał Mohab Mamisz. Dodał, że prace budowlane zakończą się 15 lipca.

Aby zrealizować inwestycję, budowlani wydobędą w sumie około 258 milionów metrów sześciennych piasku. To objętość, jaką miałoby 316 Pałaców Kultury i Nauki w Warszawie.

Według informacji podanych dziennikarzom przez wiceadmirała Mamisza całkowity czas pokonania przez statki niemal 200-kilometrowej przeprawy skróci się z 22 do 11 godzin. Nowy i stary Kanał Sueski są połączone przez cztery mniejsze kanały.

Nowy kanał powstał równolegle do środkowej części istniejącej przeprawysuezcanal.gov.eg

Kanał do bogactwa

Kanał Sueski jest istotnym źródłem twardej waluty dla Egiptu. Zwłaszcza w obliczu faktu, że od arabskiej wiosny w 2011 roku ruchu turystyczny znacznie się zmniejszył.

Obecnie kanał generuje około 5 miliardów dolarów przychodu rocznie. Władze Egiptu szacują, że dzięki możliwości ruchu dwukierunkowego, jaki da nowy kanał, przychód wzrośnie w 2023 roku do 15 miliardów dolarów.

Egipt buduje w pobliżu kanału także strefę przemysłową, która docelowo będzie generować ponad 100 miliardów dolarów rocznie, czyli około trzecią część PKB tego kraju. Podczas lutowej wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Egipcie, prezydent al-Sisi zapowiedział, że w strefę zainwestują też Rosjanie.

Nowy kanał jest zaznaczony na fioletowo, istniejący - na niebieskosuezcanal.gov.eg

Autor: fil\mtom / Źródło: Reuters, suezcanal.gov.eg, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia Commons CC BY SA 3.0 | Aashay Baindur