Niezwykły pomnik stanął na nowojorskiej Wall Street. Na drodze słynnego szarżującego byka w bezruchu zastygła mała dziewczynka. Nieustraszona dziewczynka - bo nazwa rzeźby, która pojawiła się w Dniu Kobiet, a zachwyciła tak nowojorczyków, jak turystów - to właśnie "Fearless Girl".
Rzeźba umieszczona została na Wall Street w Międzynarodowy Dzień Kobiet, by zwrócić uwagę na problem dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową w świecie korporacji.
Jak stwierdziła jej autorka, Kristen Visbal, figura zrobiona z brązu ma symbolizować siłę kobiet. Jak podają przedstawiciele firmy State Street Global Advisors, która sfinansowała pomnik, jedna na cztery z trzech tysięcy największych korporacji w Stanach Zjednoczonych nie zatrudnia w swoich szeregach ani jednej kobiety.
Pomnik wywołał zachwyt nowojorczyków i turystów. Media społecznościowe zalała fala zdjęć dziewczynki, byka i świadków ich starcia:
Made a detour on my way to work to see "Fearless Girl" by Kristen Visbal. Happy #InternationalWomensDay! pic.twitter.com/4cm0YCWCJ4— Grace Ko (@gracehaeko) 8 marca 2017
Did you tweet #Fearlessgirl for #womensday ? Please credit the Artist, a woman, Kristen Visbal. pic.twitter.com/2jYwr7VvIC
— ARTikulturMD (@ArtikulturCtown) 8 marca 2017
P03092017 statue of #fearlessgirl installed in front of #WallStBull in NY ... by artist Kristen Visbal pic.twitter.com/2Ze4VdUsgh
— Al Calamic (@calamical) 9 marca 2017
Post udostępniony przez Women Are Tough (@womenaretough) 8 Mar, 2017 o 10:03 PST
Fearless Girl by artist Kristen Visbal in Bowling Green #newyork #nyc #fearlessgirl
Post udostępniony przez Eileen (@mseileenlf) 9 Mar, 2017 o 6:55 PST
Post udostępniony przez Suvro Banerji (@suvcbs) 9 Mar, 2017 o 5:44 PST
Byk symbolem narodu
Rzeźba szarżującego byka po raz pierwszy pojawiła się na Manhattanie 15 grudnia 1989 roku i jest dziełem Artura di Modiki, artysty rzeźbiarza o włoskich korzeniach. Byk, według autora, symbolizuje "siłę i moc narodu amerykańskiego" oraz podniesienie się i rozwój kraju po krachu giełdowym w 1987 roku.
Autor: AKrg//ŁUD/jb / Źródło: CNN; Twitter; Instagram
Źródło zdjęcia głównego: Instagram