Nowe siedem cudów świata

Aktualizacja:
Nowe siedem cudów świata
Nowe siedem cudów świata
Nowe siedem cudów świata

Wielki Mur Chiński i Koloseum w Rzymie - między innymi te budowle znalazły się na nowej liście siedmiu cudów świata ogłoszonej w Portugalii. W głosowaniu wzięło udział 100 mln ludzi.

Nowa lista siedmiu cudów świata została ogłoszona siódmego dnia, siódmego miesiąca, dwa tysiące siódmego roku, czyli 07-07-2007. Obiekty można było wybierać telefonicznie i przez internet spośród budowli, dzieł sztuki oraz wybitnych tworów człowieka powstałych w dziejach cywilizacji. Wszystkie "nowe" cuda znane są od setek, a nawet tysięcy lat i tylko w jednym wypadku jest to dzieło liczące sobie kilkadziesiąt lat.

Uczestniczący w nowej ankiecie mogli wybierać siedem cudów świata spośród 21 pomników cywilizacji ludzkiej wyselekcjonowanych przez międzynarodowe jury wielkich architektów z listy składającej się z 77 pozycji.

Siódemka "nowych" cudów świata to: Wielki Mur Chiński, starożytny amfiteatr Koloseum w Rzymie, inkaska twierdza Machu Picchu w Peru, piramida Chichen Itza w Meksyku, pałac - mauzoleum Tadż Mahal w Indiach, starożytny kompleks Petra w Jordanii, wielka statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro w Brazylii.

Plebiscyt zorganizowała fundacja New 7 Wonders Foundation. Siódemkę ogłoszono na nocnej imprezie zorganizowanej na wypełnionym przez 50 tysięcy osób stadionie. Wcześniej zaprezentowano "krótką listę" 21 obiektów kandydujących do siódemki, które pokazano na wielkich ekranach w ramach widowiska "światło i dźwięk". W uroczystości wzięło udział wiele znanych osób z całego świata, w tym amerykański astronauta Neil Armstrong, były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan oraz premier Portugalii Jose Socrates, przewodniczący w tym półroczu Unii Europejskiej. Wśród prezenterów była amerykańska aktorka Hilary Swank, hinduska aktorka Bipasha Basu, brytyjski aktor Ben Kingsley. Parar pieśniarz i aktorów Jennifer Lopez i Jose Carreras uświetniła imprezę swymi występami. Znany szwajcarski podróżnik Bertrand Piccard, który jako pierwszy obleciał wokół kulę ziemską balonem napełnionym ciepłym powietrzem, wystąpił w trakcie imprezy poza ustalonym programem ze spontanicznym, gorącym apelem o walkę ze zmianami klimatycznymi na świecie i w obronie praw człowieka.

Wielki Mur Chiński, budowany od VI w. p.n.e., miał 6,5 tysiąca kilometrów długości, zachowało się do dziś około 2,5 tysiąca kilometrów; Wielka statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro w Brazylii, wzniesiona na górze Corcovado na wysokości ponad 700 m.n.p.m., górująca nad zatoką o tej samej nazwie i nad wielomilionową metropolią miejską, drugą pod względem wielkości w Brazylii. 38-metrowa postać Chrystusa Zbawiciela wykonana została w 1931 roku przez francuskiego rzeźbiarza polskiego pochodzenia, Paula Landowskiego. Starożytny amfiteatr - Koloseum - powstał w latach 70-82 w Rzymie, z inicjatywy cesarzy z dynastii Flawiuszów. Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów. Według tradycji, było to także miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan. Od XVIII wieku w Wielki Piątek odbywa się tutaj droga krzyżowa pod przewodnictwem papieża. Inkaska twierdza Machu Picchu ( w języku keczua - "stary szczyt") w Peru, wzniesiona w XV wieku na wysokości 2090-2400 metrów n.p.m. w Peru.

Wielki Mur Chiński jest w kiepskim stanie
Wielki Mur Chiński jest w kiepskim stanieWielki Mur Chiński jest w kiepskim stanietvn
 
Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro 
 
Koloseum w Rzymie 

Starożytny kompleks miejski i świątynny Petra w Jordanii, na skraju Pustyni Arabskiej, obejmujący świątynie, grobowce i domy wykute w stromych, skalnych zboczach, stolica państwa Nabatejczyków. Tadż Mahal (dosł. korona wśród pałaców) w Agrze - mauzoleum uznane za klejnot muzułmańskiej sztuki w Indiach, symbol "miłości i namiętności". Wzniósł je w połowie XVII w. Szahdżahan (Król Świata) z dynastii Wielkich Mogołów dla upamiętnienia Mumtaz Mahal - Wybranki Haremu, drugiej, ukochanej żony. Marmurowe powierzchnie mauzoleum zdobią cenne kamienie, m.in. jadeit i kryształ górski z Chin, turkusy z Tybetu, lapis-lazuli i szafiry z Cejlonu, a nawet diamenty. Piramida Chichen Itza na półwyspie Jukatan w Meksyku, zbudowana przez Majów w czasach prekolumbijskich, około 450 roku, wraz z otaczającym ją miastem.

 
Starożytny kompleks Petra w Jordanii 
 
Piramida Chichen Itza w Meksyku 

Według nieoficjalnych danych w wyniku stumilionowego głosowania na dalszych miejscach znalazły się m.in. Akropol w Atenach, wieża Eiffla wybudowana z okazji Wystawy Światowej 1889 roku w Paryżu dla uczczenia setnej rocznicy Rewolucji Francuskiej, kamienne posągi na chilijskiej Wyspie Wielkanocnej (Rapa Nui), kompleks świątynny Angkor w Kambodży, zamek - ogród Alhambra w Grenadzie (Hiszpania), bazylika Hagia Sophia w Stambule, moskiewski Kreml, zamek w Neuschwanstein (Niemcy), nowojorska Statua Wolności, opera w Sidney i miasto Timbuktu w środkowym Mali.

UNESCO, która patronuje dziedzictwu kultury światowej, całkowicie zdystansowała się od inicjatywy szwajcarskiej fundacji. "Lista siedmiu nowych cudów świata będzie tworem prywatnej inicjatywy, który w żaden istotny i trwały sposób nie wpłynie na zachowanie wybranych obiektów" - oświadczyła UNESCO w komunikacie ogłoszonym jeszcze w ubiegłym miesiącu.

Znana dotąd siódemka cudów starożytności skompilowana została w Średniowieczu, głównie na podstawie przekazów greckich i dlatego znalazły się na niej jedynie obiekty znane Grekom starożytnym.

Do cudów świata starożytnego zaliczono wtedy świątynię Artemizy w Efezie, wiszące ogrody Semiramidy w Babilonie, Mauzoleum w Halikarnasie, Kolosa Rodyjskiego, latarnię morską na Faros w Aleksandrii, posąg Zeusa w świątyni w Olimpii i wielką piramidę faraona Cheopsa w Gizie w Egipcie - jedyny z antycznej siódemki cudów, który można podziwiać do dziś.

Jak ogłoszono o północy w Lizbonie, Wielka Piramida Egipska została automatycznie dołączona do nowej siódemki cudów świata.

Od kilku dni nasi internauci wybierali własną listę nowych siedmiu cudów świata. Wyniki okazały się podobne do tych ogłoszonych w Lizbonie: Wielki Mur Chiński, Piramidy w Gizie (Egipt), Akropol w Atenach, ruiny Machu Picchu w Peru, Koloseum w Rzymie, zespół grobowców i świątyń - Petra w Jordanii i świątynia Majów - Chichen Itza w Meksyku.

Źródło: PAP, APTN