"Nowaja Gazieta": żołnierze specnazu pojawiali się w Norwegii


Rosyjska niezależna "Nowaja Gazieta" podała, że żołnierze z czeczeńskiego oddziału specnazu publikowali w mediach społecznościowych materiały, z których wynika, że od 2016 roku pojawiali się w Arktyce, w tym w jej norweskiej części.

"Nowaja Gazieta" powołała się na zrzuty ekranu z publikacji zamieszczanych przez funkcjonariuszy czeczeńskiego specnazu. Z dat, danych geolokalizacji i komentarzy wynika, że członkowie tej formacji działają w Arktyce od 2016 roku - relacjonuje gazeta.

W podpisach jest m.in. mowa o towarzyszach ze służby, którzy "jeździli do Norwegii" w 2016 roku "służbowo". Jeden z użytkowników Instagrama zamieścił selfie na tle ośnieżonego lotniska najprawdopodobniej na Spitsbergenie. Mężczyzna na zdjęciu nosi mundur z naszywkami ośrodka spadochroniarskiego DZ Grozny. Ten sam użytkownik zamieszczał wiele zdjęć z hashtagiem ruspetsnaz, odnoszącym się do działającej w Czeczenii prywatnej uczelni szkolącej funkcjonariuszy sił specjalnych.

Jednostka specnazu w Czeczenii, o której pisze "Nowaja Gazieta", należy do struktur rosyjskiej gwardii narodowej (Rosgwardii), czyli dawnych wojsk wewnętrznych. Czeczeńscy specnazowcy nazywają swoją formację "latającym oddziałem Kadyrowa", czyli przywódcy tej kaukaskiej republiki, Ramzana Kadyrowa. O ich działaniach w rosyjskiej Arktyce - a nie w Norwegii - mówił sam Kadyrow. Niemniej w czeczeńskim segmencie internetu można znaleźć zdjęcia z geolokalizacją w Norwegii.

Na Spitsbergenie specnazowcy "bywali najwyraźniej nie raz, z bronią w ręku - i tego nie ukrywają" - ocenia "Nowaja Gazieta". O aktywności Rosjan w Norwegii pisały wcześniej media w tym kraju, a MSZ w Moskwie zaprzeczało tym doniesieniom.

Rosjanie mieli pojawiać na terenie norweskiego SpitsbergenGoogle Maps

Autor: ft\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru CC BY-SA

Pozostałe wiadomości