Rząd Norwegii przedstawił koncepcję przygotowania kraju na wypadek zaistnienia sytuacji nadzwyczajnych. Jej podstawą jest zasada "kompleksowej gotowości", w myśl której plany obronne dotyczą każdego sektora - społeczeństwa, administracji publicznej i gospodarki.
Norweskie władze przedstawiły w poniedziałek w Oslo koncepcję przygotowania kraju na wypadek zaistnienia sytuacji nadzwyczajnych, w tym konfliktu zbrojnego.
Koncepcja przewiduje, że Norwegia zwiększy armię. Nowe budynki mieszkalne będą obowiązkowo posiadać schron. Państwo będzie mogło wstrzymać sprzedaż nieruchomości, a każdy mieszkaniec kraju w czasie wojny będzie zobowiązany do pracy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wykradli wrażliwe dane z telefonów. "Skala może być ogromna", a konsekwencje poważne
Dokument zakłada, że okres pokoju i stabilności w Europie, trwający od upadku komunizmu w 1989 roku, skończył się, a plany przygotowywane w tym czasie przestały być aktualne. Autorzy nowych wytycznych wskazują na konieczność stworzenia wśród Norwegów "kultury gotowości".
Premier Norwegii Jonas Gahr Stoere zapowiedział zwiększenie liczebności norweskiej armii i powoływanie do służby wojskowej co roku zamiast obecnych 8 tys. co najmniej 12 tys. poborowych. Wzmocnione mają zostać kompetencje i zadania cywilnych formacji bezpieczeństwa, w szczególności policji.
Cywile będą uczestniczyć w realizacji nowej strategii
Państwo będzie miało możliwość unieważnienia sprzedaży nieruchomości podmiotom o niejasnych wobec Norwegii zamiarach. Każdy nowo budowany obiekt mieszkalny ma być wyposażony w schron dla ludności cywilnej. Do 2030 roku wydatki na ochotnicze organizacje ratunkowe mają wzrosnąć o 100 mln koron (około 35 mln złotych).
Również cywile będą uczestniczyć w realizacji nowej strategii, której podstawą jest zasada "kompleksowej gotowości" (ang. total preparedness). W czasie wojny rada ministrów będzie miała prawo nałożyć na cywilów obowiązek pracy. Do 2030 roku norweska samowystarczalność żywnościową ma sięgnąć 50 procent, a do 2029 roku zmagazynowane zboże ma pokryć 3-miesięczne zapotrzebowania kraju.
Sektor prywatny i publiczny będą współpracować przy wdrażaniu programu bezpieczeństwa cybernetycznego. Powstanie szczegółowa strategia zwalczania dezinformacji i zwiększania zdolności społeczeństwa do oceny wiarygodności informacji i ich źródeł.
- W ostatnich latach zmagaliśmy się z pandemią, ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i atakami cybernetycznymi. "Biała księga kompleksowej gotowości" ma zwiększyć zdolności Norwegii do zapobiegania i reagowania na tego typu sytuacje. Nasze społeczeństwo obywatelskie będzie przygotowane do radzenia sobie z kryzysem lub wojną. Musi być również w stanie wesprzeć wysiłki militarne i stawić czoła złożonym zagrożeniom - powiedział w trakcie ogłaszania dokumentu premier Stoere.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Ole Berg-Rusten/NTB/PAP