TVN24 | Świat

Apelowała o przestrzeganie obostrzeń, sama je złamała. Premier Norwegii ukarana grzywną

TVN24 | Świat

Autor:
tas/dap
Źródło:
PAP

Premier Erna Solberg złamała restrykcje przeciwepidemiczne i ma zapłacić grzywnę - przekazała norweska policja. Szefowa rządu wielokrotnie apelowała do rodaków o przestrzeganie obostrzeń i cierpliwość. Sama zorganizowała imprezę urodzinową z udziałem kilkunastu osób.

- Chociaż prawo jest równe dla wszystkich, to nie wszyscy są tacy sami. Premier rządu jest najważniejszą osobą zaufania publicznego w kraju, która wielokrotnie inicjowała decyzje dotyczące środków przeciwdziałania pandemii. Z tego powodu zasadne jest ukaranie Solberg karą grzywny - tłumaczył w czasie piątkowej konferencji prasowej szef południowo-wschodniego regionu policji Ole B. Saeverud.

Szefowa rządu została ukarana grzywną w wysokości 20 tysięcy koron (ok. 2 tysiące euro).

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W połowie marca śledczy wszczęli dochodzenie w sprawie obchodów 60. urodzin premier, jakie odbyły się pod koniec lutego w miejscowości Geilo pod Bergen w Górach Skandynawskich. Goście, których oprócz jubilatki było 13, spotkali się dwukrotnie: jednego wieczoru w restauracji, a nazajutrz w apartamencie. W tym czasie limit prywatnych zgromadzeń wynosił 10 osób.

Solberg wskazana została przez policję jako główna organizatorka imprezy. Od zarzutów uwolniono jej męża, który na polecenie szefowej rządu dokonał rezerwacji miejsc w lokalu. Ostatecznie urodzinowego spotkania w prywatnym apartamencie nie uznano za złamanie prawa.

W marcu w rozmowie z telewizją NRK premier przyznała się do złamania przepisów. - Przepraszam, powinnam być bardziej świadoma. Rozumiem, że ludzie są zawiedzeni i zdenerwowani - powiedziała.

W Norwegii od końca grudnia 2020 roku obowiązują surowe restrykcje, a Solberg wielokrotnie zwracała się do Norwegów z prośbą o przestrzeganie obostrzeń i cierpliwość. Obecnie kraj ten zmaga się z trzecią falą zakażeń koronawirusem. 

Autor:tas/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: