Nord Stream wyciekł w rejonie zatopionej broni chemicznej. Fiński Instytut zbada sytuację

Autor:
akr/tr
Źródło:
PAP
Wycieki z Nord Stream a wpływ na środowisko. Burmistrz Bornholmu o sytuacji wyspy
Wycieki z Nord Stream a wpływ na środowisko. Burmistrz Bornholmu o sytuacji wyspyTVN24
wideo 2/5
TVN24Wycieki z Nord Stream a wpływ na środowisko. Burmistrz Bornholmu o sytuacji wyspy

W okolicach wycieków z gazociągów Nord Stream w pobliżu duńskiej wyspy Bornholm zatopiono niegdyś broń chemiczną. Prawdopodobieństwo wpływu ulatniającego się metanu na te szkodliwe substancje jest "niewielkie", ale sprawa będzie weryfikowana – poinformował Fiński Instytut Środowiska (Syke).

Z rurociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 w okolicy duńskiej wyspy Bornholm na Morzu Bałtyckim wyciekł gaz. Chociaż o uszkodzeniach instalacji poinformowano na początku tygodnia, wciąż nie wiadomo, jaki wpływ na środowisko i klimat ma ulatniający się z rurociągów metan. Jego emisja jest większa, niż całoroczna emisja tego gazu w Finlandii.

Fiński Instytut Środowiska (Syke) podał w sobotę w komunikacie, że ta "niepewność" wiąże się z zatopioną niegdyś w tym rejonie bronią chemiczną i innymi szkodliwymi substancjami, które nagromadziły się w osadach na dnie morskim.

>> Tajemnicze wycieki z gazociągów Nord Stream. Co wiemy do tej pory <<

Wyciek metanu a wpływ na broń chemiczną w Bałtyku. Sprawa będzie weryfikowana

Na południowy wschód od duńskiej wyspy Bornholm, gdzie zaobserwowano pierwszy wyciek gazu z Nord Stream, znajduje się jedno z najważniejszych składowisk broni chemicznej (Głębia Bornholmska) – przekazała Fińska Agencja Prasowa STT.

Chodzi o broń chemiczną i inne bojowe środki chemiczne przechwycone po II wojnie światowej z terytorium Niemiec, które następnie zostały zatopione w różnych miejscach na Bałtyku.

Sprawa wpływu metanu na te substancje zostanie wyjaśniona razem z Fińskim Instytutem Weryfikacji Konwencji o Zakazie Broni Chemicznej na Uniwersytecie Helsińskim – oznajmiły władze Syke, zaznaczając, że prawdopodobieństwo wpływu wycieków z Nord Stream na szkodliwe substancje jest "niewielkie", ponieważ miejsca uszkodzeń gazociągów znajdują się wiele kilometrów od składowiska broni.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/tr

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości