Berlin liczy na utrzymanie dotychczasowych relacji z Polską

Giertych przepadł, komu się udało? Pierwsze nazwiska przyszłych senatorów
Giertych przepadł, komu się udało? Pierwsze nazwiska przyszłych senatorów
tvn24
Niemiecki rząd chce współpracować z Polskątvn24

- Niemcy chcą utrzymać bliskie partnerstwo z Polską - oświadczył w poniedziałek rzecznik rządu w Berlinie Steffen Seibert, wypowiadając się na temat wyborczego zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości.

- Niemcy i Polska, nasze oba narody, stały się bliskimi partnerami i przyjaciółmi - nie tylko na płaszczyźnie współpracy politycznej, ale przede wszystkim w relacjach między tymi narodami (...) i chcemy, aby tak pozostało - oznajmił Seibert na konferencji prasowej.

Bez komentowania dawnych rządów PiS

Jak zaznaczył, dowodem na to jest duża liczba Polaków, którzy "mieszkają w Niemczech i najwidoczniej dobrze się tutaj czują". - Chcemy, aby tak było nadal - podkreślił Seibert wypowiadając się w imieniu kanclerz Angeli Merkel. - Niemiecki rząd jest gotowy do pełnej zaufania i przyjaznej współpracy z nowym polskim rządem, gdy powstanie, tak jak miało to miejsce z rządem Ewy Kopacz - powiedział rzecznik. Seibert zastrzegł, że strona niemiecka czeka na oficjalne wyniki wyborów i dopiero po ich ogłoszeniu oficjalnie nawiąże kontakt, aby rozpocząć "nowy i miejmy nadzieję, równie owocny okres współpracy". Seibert nie chciał oceniać współpracy Merkel z Jarosławem Kaczyńskim w czasach, gdy szef PiS był premierem RP. Jak zaznaczył, partnerem Merkel będzie nie Kaczyński, lecz prawdopodobnie premier Beata Szydło. Dodał, że rząd w Berlinie "z zasady" nie komentuje wyników wyborów w zaprzyjaźnionych państwach. - Najważniejsza jest możliwie dobra, bliska i pełna zaufania przyjazna współpraca pomiędzy Niemcami i tak ważnym dla nas sąsiednim narodem, jakim są Polacy - podkreślił rzecznik.

Okres próby?

Niemiecka prasa jest mniej ostrożna w komentowaniu wyborów w Polsce. Gazeta "Die Welt" podkreśliła, że stosunki polsko-niemieckie mogą być teraz wystawione na próbę. - Za wcześnie, by prognozować, ale może być coraz trudniej utrzymać dobre relacje pomiędzy Polską a Niemcami - cytowała berlińska korespondentka TVN24.

Większość tytułów w niemieckiej prasie internetowej odnosi się do "zwrotu Polski na prawo": "Wyraźne zwycięstwo narodowych konserwatystów" - podkreślają media. Publicyści niemieccy przypominają rząd Kazimierza Marcinkiewicza, a później Jarosława Kaczyńskiego i napięte relacje między tymi dwoma krajami.

Autor: mk//gak / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Berthold Werner