Zjazd partii miał wyłonić następcę Angeli Merkel. Plany pokrzyżowała pandemia

TVN24 | Świat

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP

Wyznaczony na 4 grudnia w Stuttgarcie zjazd niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) zostanie z powodu pandemii odłożony na przyszły rok - postanowił w poniedziałek obradujący w Berlinie zarząd federalny partii. Na konwencji miał zostać wyłoniony nowy lider rządzącej w Niemczech partii. 

Wcześniej nieoficjalnie informowała, że wniosek przewodniczącej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer o przeniesienie terminu zjazdu w Stuttgarcie na przyszły rok poparto jednogłośnie.

Zjazd ma wybrać nowego przewodniczącego CDU, który będzie z dużym prawdopodobieństwem chadeckim kandydatem na kanclerza w przyszłorocznych wyborach do Bundestagu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Jak pisze dpa, zarząd chce, by zjazd miał formę fizycznego zgromadzenia delegatów, a jeśli nie byłoby to możliwe, powinien się odbyć online. Gdyby nie udało się zapewnić prawnej podstawy dla zjazdu w formie internetowej, pozostałoby jeszcze głosowanie listowne.

Trzech głównych kandydatów w walce o schedę po Merkel

W skład federalnego zarządu Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej wchodzi jeden z trzech najbardziej liczących się kandydatów na nowego przewodniczącego CDU, krajowy premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet. Jego główny rywal, były przewodniczący frakcji parlamentarnej CDU/CSU Friedrich Merz zadeklarował w niedzielę, że istnieje konieczność wyjaśnienia kwestii przywództwa jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Wybory do Bundestagu muszą się odbyć nie później niż 24 października 2021 roku.

Merz i uważany za trzeciego potencjalnego nowego szefa CDU jej ekspert do spraw polityki zagranicznej Norbert Roettgen nie są obecnie członkami federalnego zarządu partii. Jako kandydat chadecji na kanclerza w grę wchodzi również przewodniczący bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) i premier krajowy Bawarii Markus Soeder. 

Autor:ft//now

Źródło: PAP