Konflikt Rosja-Ukraina. Szef niemieckiego SPD: eskalacja następuje ze strony Rosji

Źródło:
PAP, Deutsche Welle

W obliczu kryzysu rosyjsko-ukraińskiego czołowi politycy współrządzącej w Niemczech SPD omówili na poufnym spotkaniu stanowisko partii. Po naradzie współprzewodniczący socjaldemokratów Lars Klingbeil powiedział w wywiadzie dla telewizji ARD, że eskalacja na granicy z Ukrainą jest winą Rosji, a zadaniem jest teraz znalezienie pokojowego rozwiązania.

W odniesieniu do budzących kontrowersje wypowiedzi byłego kanclerza Gerharda Schroedera (SPD), broniącego Rosji, współprzewodniczący socjaldemokratów Lars Klingbeil powiedział, że na poniedziałkowym spotkaniu wyraźnie zaznaczył, że to on, wraz ze współprzewodniczącą Saskią Esken i wywodzącym się z SPD kanclerzem Olafem Scholzem, decyduje o aktualnym stanowisku partii, a nie były szef rządu.

Pod koniec stycznia Schroeder wyraził nadzieję, że "w końcu naprawdę skończy się to wywijanie szablą na Ukrainie".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

SPD: eskalacja następuje ze strony Rosji

- To, co mówimy, dotyczy całej SPD. Widzimy, że eskalacja następuje ze strony Rosji. Stawiamy sprawę jasno: wszystkie opcje są na stole, jeśli Rosja zaatakuje integralność terytorialną Ukrainy - podkreślił Lars Klingbeil, nawiązując do ewentualnych sankcji wobec Rosji. Stanowisko SPD jest "bardzo jasne" - dodał.

Zapytany, czy oznaczałoby to również koniec gazociągu Nord Stream 2, powiedział, że nie sądzi "aby zdanie, że wszystkie opcje są na stole, mogło być źle zrozumiane". W odpowiedzi na zarzut, że niezdecydowana postawa rządu niemieckiego wywołuje sceptycyzm i niepewność na arenie międzynarodowej, Klingbeil oświadczył, że "organizowanie pokoju jest czasem trudniejsze niż mówienie o wojnie".

PAP

Rośnie presja na Niemcy

Według informacji dziennika "Sueddeutsche Zeitung" podczas spotkania "nie było sprzeciwu wobec 'nie' SPD dla dostaw broni na Ukrainę". "Uzgodniono również, że nie będzie zgody na przekazanie z Estonii na Ukrainę haubic z dawnych zapasów NRD" – przekazała gazeta.

SPD była ostatnio krytykowana za brak zgody na dostawy broni na Ukrainę. Również na arenie międzynarodowej rośnie presja na kanclerza Olafa Scholza, aby zajął wyraźne stanowisko w tej sprawie. On sam nie wziął jednak udziału w spotkaniu władz socjaldemokratów.

Autorka/Autor:ft//rzw

Źródło: PAP, Deutsche Welle

Tagi:
Raporty: