SPD za negocjacjami koalicyjnymi z Lewicą w Meklemburgii-Pomorzu Przednim

Źródło:
PAP
Niemcy stawiają na socjaldemokratów z SPD
Niemcy stawiają na socjaldemokratów z SPDTVN24
wideo 2/10
Niemcy stawiają na socjaldemokratów z SPDTVN24

Socjaldemokratyczna SPD opowiedziała się za negocjacjami koalicyjnymi z partią Lewicy po wrześniowych wyborach do parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego, na wschodzie Niemiec. Poinformowała o tym w środę premier tego landu Manuela Schwesig (SPD) - pisze agencja dpa.

Zdobywając 39,6 proc. głosów socjaldemokratyczna SPD wyraźnie zwyciężyła 26 września w wyborach do landtagu Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Lewica stała się czwartą siłą w regionalnym parlamencie z poparciem 9,9 proc.

W nowym 79-osobowym landtagu SPD i Lewica mają 43 mandaty, z czego 34 przypadają na SPD. Chadecka CDU, która do tej pory była w rządzie, najprawdopodobniej przejdzie do opozycji.

Po wyborach kierowana przez premier Schwesig grupa negocjacyjna SPD prowadziła rozmowy z CDU i Lewicą, a także z Zielonymi i liberalną FDP jako ewentualnymi partnerami rządowymi.

W środę premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig (SPD) poinformowała, że jej partia opowiedziała się za negocjacjami koalicyjnymi z partią Lewicy.

Autorka/Autor:mart\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock