"Niemcy są zbyt dużym krajem, by ograniczać się tylko do komentowania światowej polityki"

Ban Ki Mun namawia Niemcy do większej aktywnościISAF

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wezwał Niemcy do większej aktywności na arenie międzynarodowej. RFN jako potęgą gospodarcza musi sprawować w sposób bardziej zdecydowany przywództwo polityczne - powiedział szef ONZ w czwartek w Berlinie.

- Niemiecka pomoc jest zawsze mile widziana i jest wysoko ceniona - podkreślił Ban po spotkaniu z kanclerz Angelą Merkel. - To oczywiste, że liczymy na wkład Niemiec, ale decyzja w tej sprawie należy do rządu, parlamentu i niemieckiego narodu - zastrzegł.

- Niemcy muszą się angażować, by przyczyniać się do rozwiązywania konfliktów - powiedziała Merkel, zastrzegając, że Berlin preferuje działania polityczne zamiast wojskowych. Kanclerz wskazała w tym kontekście na negocjacje o programie atomowym Iranu, kryzys w Syrii i konflikt w Mali. Sekretarz generalny ONZ wymienił konflikt w Republice Środkowoafrykańskiej jako przykład kryzysu wywołanego "groźną przemocą religijną". - Jeżeli nie zadziałamy szybko i zdecydowanie, skutki mogą być bardzo poważne - ostrzegł. - Musimy działać razem - apelował, zwracając się do Merkel. W Niemczech toczy się obecnie dyskusja o większym zaangażowaniu Bundeswehry w Afryce.

Niemieckie "wstrzemięźliwość militarna"

Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier zapewnił Ban Ki Muna, że obowiązująca w Niemczech polityka "wstrzemięźliwości militarnej" nie oznacza "trzymania się z dala" od wszelkich konfliktów. W wywiadzie opublikowanym w czwartek na łamach "Sueddeutsche Zeitung" Steinmeier powiedział, że "Niemcy są zbyt dużym krajem, by ograniczać się tylko do komentowania światowej polityki". Zagranica ma rację, domagając się od nas większego zaangażowania - dodał. W siedzibie MSZ odbyło się pierwsze posiedzenie naukowej rady doradczej ONZ. Ban przybył do Niemiec z trzydniową wizytą. W piątek będzie w Bonn, gdzie ma swoje siedziby wiele ONZ-owskich agend. W sobotę będzie uczestniczyć w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Jak zaznacza agencja dpa, Niemcy należą do największych sponsorów ONZ. Obecnie Berlin ubiega się o przewodnictwo w Radzie Praw Człowieka ONZ. W roku 2019 Niemcy chciałyby ponownie jako członek niestały zasiąść w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ISAF