Rusza szczyt G-7 w Niemczech. Rozmowy o rosyjskiej ropie, złocie i pomocy dla Ukrainy 

Autor:
bż/adso
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Joe Biden przybył do Niemiec na szczyt G7. W Monachium powitał go premier Bawarii Markus Soeder
Joe Biden przybył do Niemiec na szczyt G7. W Monachium powitał go premier Bawarii Markus SoederReuters
wideo 2/5
ReutersJoe Biden przybył do Niemiec na szczyt G7. W Monachium powitał go premier Bawarii Markus Soeder

Przywódcy krajów G7 prowadzą "bardzo konstruktywne” rozmowy na temat ograniczenia importu rosyjskiej ropy - przekazuje źródło w niemieckim rządzie cytowane przez Reutersa. Amerykańskie źródło agencji mówi, że pojawił się nowy pomysł na dalsze izolowanie Rosji. W niemieckim Elmau koło Garmisch-Partenkirchen rozpoczyna się trzydniowy szczyt G7. Gospodarze podkreślają, że uczestnicy powinni wysłać "sygnał solidarności z Ukrainą". 

Cytowany przez agencję Reutera przedstawiciel niemieckiego rządu przekazuje, że przedstawiciele siedmiu, najbogatszych państw świata są "na dobrej drodze do osiągnięcia porozumienia" w sprawie wprowadzenia limitu importu rosyjskiej ropy.

W opinii anonimowego rozmówcy agencji, nałożone dotąd na Rosję sankcje miały "niepożądany efekt uboczny w postaci gwałtownego wzrostu cen energii". To z kolei - jak mówi źródło w niemieckim rządzie - doprowadziło do tego, że Rosja zarobiła na eksporcie, nawet przy spadku wolumenu.

Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania już zakazały importu rosyjskiej ropy; przywódcy Unii Europejskiej uzgodnili embargo, które wejdzie w życie do końca 2022 roku.

Zaczynający się w niedzielę w Elmau koło Garmisch-Partenkirchen trzydniowy szczyt przywódców krajów grupy G7 ma być - jak zaznacza rozmówca agencji Reutera - kolejną okazją do wysłania "sygnału solidarności z Ukrainą". 

W Niemczech są już m.in. prezydent USA Joe Biden i prezydent Francji Emmanuel Macron.

Przygotowywany zakaz importu złota z Rosji

Reuters, powołując się na kontakty w rządzie USA przekazuje też, że w czasie szczytu ma zostać omówiona kwestia zakazu importu złota z Rosji do USA. Zakaz - którego ogłoszenie jest przez informatorów agencji prognozowane na wtorek - ma pogłębić izolację Rosji od światowej gospodarki poprzez uniemożliwienie jej udziału w rynku złota.

Złoto jest, jak podkreśla Reuters, kluczowym aktywem dla rosyjskiego banku centralnego, który z powodu zachodnich sankcji boryka się z ograniczeniami w dostępie do części swoich aktywów utrzymywanych za granicą.

Rosja produkuje rocznie około 10 proc. złota wydobywanego na całym świecie. Jej zasoby złota potroiły się od czasu aneksji Krymu w 2014 roku.

W niedzielę rano brytyjski rząd przekazał, że wraz z USA, Japonią i Kanadą zdecydował się na wprowadzenie zakazu importu złota z Rosji. Zakaz ma dotyczyć kruszcu, który nie został jeszcze wydobyty.

Szefowa KE: proponujemy całkowity zakaz importu ropy naftowej z Rosji
Szefowa KE: proponujemy całkowity zakaz importu ropy naftowej z Rosji

Niemcy przekazują miliard euro Ukrainie

Tuż przed rozpoczęciem szczytu, niemiecki minister finansów Christian Lindner przekazał na Twitterze informację o przekazaniu pomocy finansowej Ukrainie. Linder przypomniał, że w Petersbergu koło Bonn w połowie maja ministrowie finansów państw G7 obiecali Ukrainie pomoc w wysokości 9,5 mld dolarów, która ma na kilka najbliższych miesięcy zaspokoić potrzeby płynnościowe kraju zaatakowanego przez Rosję.

Minister Lindner przekazał, że Niemcy wypłacają obiecany wkład w wysokości miliarda euro. 

W skład grupy G7, siedmiu potęg gospodarczych świata, wchodzą: USA, Niemcy, Francja, Kanada, Japonia, Włochy i Wielka Brytania.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bż/adso

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP