TVN24 | Świat

Rosyjskie złoto. Wielka Brytania, USA, Kanada i Japonia wprowadzają zakaz importu

TVN24 | Świat

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP
Maciej Sokołowski o szóstym pakiecie sankcji
Maciej Sokołowski o szóstym pakiecie sankcjiTVN24
wideo 2/21
TVN24Maciej Sokołowski o szóstym pakiecie sankcji

Wielka Brytania, USA, Kanada i Japonia wprowadzają zakaz importu rosyjskiego złota, będącego najważniejszym po energii towarem eksportowym Moskwy. Według Londynu działanie to ma zwiększyć presję na reżim prezydenta Władimira Putina w związku z wojną w Ukrainie. 

Jak wskazał brytyjski rząd, złoto to najważniejszy nieenergetyczny towar eksportowy Rosji, a jego sprzedaż przyniosła w 2021 roku rosyjskiej gospodarce równowartość 12,6 mld funtów (14,6 mld euro). Podkreślił też, że wprowadzone od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę brytyjskie restrykcje dotyczą już rosyjskiego eksportu o wartości ponad 13,5 mld funtów (15.7 mld euro).

- Środki, które dziś ogłosiliśmy, bezpośrednio uderzą w rosyjskich oligarchów i uderzą w serce machiny wojennej Putina. Putin marnuje swoje kurczące się zasoby na tę bezsensowną i barbarzyńską wojnę. Finansuje swoje ego kosztem zarówno narodu ukraińskiego, jak i rosyjskiego. Musimy pozbawić reżim Putina środków finansowych. Wielka Brytania i nasi sojusznicy właśnie to robią - oświadczył brytyjski premier Boris Johnson.

Szefowa brytyjskiej dyplomacji: będziemy nadal nakładać sankcje

W zeszłym tygodniu brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss zapewniła, że Londyn "będzie nadal nakładać sankcje, będzie nadal wstrzymywać import towarów z Rosji, dopóki nie zobaczy, że Rosja w pełni wycofała się z Ukrainy". - Jesteśmy zdeterminowani, aby dostarczyć więcej broni, nałożyć więcej sankcji i wspierać Ukrainę w wypychaniu Rosji z jej terytorium - powiedziała Truss w Izbie Gmin.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości