Były minister spraw zagranicznych Niemiec Joschka Fischer wyjaśnił w wywiadzie dla dziennika "TAZ", że błędy w polityce Berlina wobec Rosji mają swoje źródło w powojennej historii kraju. Jego zdaniem głównym błędem władz było przekonanie, że Rosji można ufać bez wewnętrznej demokratyzacji.
W wywiadzie udzielonym dziennikowi "TAZ" były minister spraw zagranicznych Niemiec Joschka Fischer ocenił, że błędy w polityce Niemiec wobec Rosji mają swoje źródło w powojennej historii RFN.
- Przekonanie, że w konsekwencji naszej błędnej historii pierwszej połowy XX wieku, możemy zrezygnować z odstraszania i bezpieczeństwa militarnego, to był błąd - powiedział były szef dyplomacji. Z tego błędu - jego zdaniem - zrodziła się iluzja w stosunkach z Rosją, że na dłuższą metę pokojową zmianę systemu można osiągnąć poprzez handel.
Fischer: iluzja doprowadziła nas do zależności
Głównym błędem było przekonanie, że Rosji można ufać bez wewnętrznej demokratyzacji - powiedział Fischer i dodał, że "ta iluzja doprowadziła nas do zależności, za którą teraz płacimy wysoką cenę".
- Po pierwsze, rosyjska rzeczywistość nie była brana pod uwagę przez niemiecką gospodarkę oraz SPD, na drugim miejscu z niewielką różnicą uplasowała się Unia CDU/CSU - ocenił były minister.
Fischer był wicekanclerzem Republiki Federalnej Niemiec oraz ministrem spraw zagranicznych w latach 1998-2005 w czerwono-zielonej koalicji rządowej kanclerza Gerharda Schroedera.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive