Król Karol III w Niemczech z pierwszą wizytą państwową od objęcia tronu Wielkiej Brytanii

Autor:
ft/kab
Źródło:
Reuters

Król Wielkiej Brytanii Karol III rozpoczął w środę trzydniową wizytę w Niemczech. Jego pierwsza państwowa podróż od czasu objęcia tronu jest częścią brytyjskich wysiłków na rzecz poprawy stosunków z Unią Europejską po brexicie - komentuje agencja Reutera. 

Karol III, który we wrześniu zastąpił na tronie swoją zmarłą matkę Elżbietę II, początkowo planował udać się do Francji. Podróż została jednak odwołana w związku z falą protestów, która przelewa się przez francuskie miasta, a której podłożem jest planowana reforma emerytalna.

W związku z tym pierwszą państwową wizytę nowy król składa w Niemczech. Przez trzy dni monarcha odwiedzi Berlin, Brandenburgię oraz Hamburg. Z niemieckimi przywódcami ma rozmawiać o kwestiach, przed którymi stoją obydwa narody, takimi jak zrównoważony rozwój czy wojna w Ukrainie - poinformował pałac Buckingham.

Po godzinie 14 samolot z Karolem i jego żoną Kamilą wylądował w Berlinie. Oficjalne powitanie monarchy ma się odbyć w centrum niemieckiej stolicy, przy Bramie Brandenburskiej. Będzie w nim uczestniczyć prezydent Niemiec Frank-Waltr Steinmeier.

Prezydent Niemiec o "europejskim geście" Karola III

W opinii Steinmeiera, który w czwartek wyda bankiet na cześć pary królewskiej w pałacu Bellevue, wybranie Francji i Niemiec jako miejsc na pierwszą państwową wizytę jeszcze przed majową koronacją jest "ważnym europejskim gestem". - Jemu i oczywiście wszystkim Brytyjczykom chcę powiedzieć, że w Niemczech, w Europie, chcemy bliskich i przyjaznych relacji ze Zjednoczonym Królestwem, nawet po brexicie - powiedział.

Król ma spotkać się również z przedstawicielami niemieckiego biznesu, naukowcami i reprezentantami organizacji społecznych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/kab

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości