Niemcy. Instytut badań nad ludnością: liczba zgonów w RFN wyniesie do końca roku ponad milion

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Federalny Instytut Badań nad Ludnością (BIB) szacuje, że po raz pierwszy w historii Niemiec spodziewanych jest w 2021 roku ponad milion zgonów. Główną przyczyną takiej sytuacji jest starzejące się społeczeństwo, ale wpływ na to ma również koronawirus - wyjaśnił cytowany w piątek przez telewizję ARD demograf BIB Michael Muehlichen.

W ubiegłym roku oficjalne statystyki zarejestrowały około 985 tysięcy zgonów w Niemczech, w 2010 roku tylko 859 tysięcy. W tym roku próg jednego miliona zostanie prawdopodobnie przekroczony, po raz pierwszy w historii RFN. Według szacunków Federalnego Instytutu Badań nad Ludnością (BIB) po raz pierwszy w historii Republiki Federalnej Niemiec liczba zgonów do końca roku wyniesie od 1,02 do 1,03 miliona osób.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Rosnąca liczba zgonów w Niemczech

"Główną przyczyną takiej sytuacji jest starzejące się społeczeństwo. Z demograficznego punktu widzenia od pewnego czasu można było przewidzieć, że roczna liczba zgonów przekroczy milion" - podał BIB.

"Pandemia, która doprowadziła do wzrostu liczby zgonów głównie wśród osób starszych, nieco przyspieszyła ten rozwój" - wyjaśnił cytowany w piątek przez telewizję ARD demograf BIB Michael Muehlichen.

Zdaniem badaczy z BIB można przewidzieć, że w 2021 roku dominować będą również inne przyczyny zgonów niż COVID-19. "Przykładowo w 2020 roku z powodu chorób układu krążenia zmarło w Niemczech 338 tysięcy osób" - informują uczeni.

Kolejne 240 tysięcy zgonów (24 procent) było spowodowane chorobami nowotworowymi. Około 40 tysięcy osób (cztery procent) zmarło w ubiegłym roku z powodu koronawirusa - z czego 94 procent było w grupie wiekowej 65 lat i więcej.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP