Nie zamierza się poddawać, jest gotowa umrzeć. Aleksijewicz, Jelinek i Holland piszą list


Nadija Sawczenko nie zamierza się poddawać, mimo że jej stan wywołany pełną głodówką pogorszył się - poinformował konsul generalny Ukrainy Witalij Moskalenko, który w poniedziałek odwiedził ukraińską lotniczkę w rosyjskim areszcie śledczym.

Sawczenko oskarżona o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w czerwcu 2014 roku przebywa w areszcie śledczym w Nowoczerkasku w obwodzie rostowskim, jej proces toczy się w Doniecku w tymże obwodzie. Kobieta ogłosiła, że rozpoczyna tzw. suchą głodówkę, czyli przestaje przyjmować również napoje, gdy 3 marca prokurator zażądał dla niej kary 23 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej, a sąd odroczył jej wystąpienie z ostatnim słowem do 9 marca.

Ostatnie słowo

Ukraiński konsul powiedział, że bezskutecznie próbowano przekonać Sawczenko, że już wygrała i powinna zrezygnować z głodówki, jednak lotniczka kategorycznie odmówiła. Moskalenko powiedział, że mimo pogarszającego się stanu zdrowia (kobieta cierpi na znaczne przyspieszenie akcji serca, puchną jej nogi, a ciśnienie wynosi 100/60), Sawczenko "kontroluje swoje myśli i czyny". Według niego Sawczenko chce wygłosić w najbliższą środę ostatnie słowo. Oskarżona nie przyznaje się do winy. Jej zdaniem podczas procesu niczego jej nie udowodniono.

Dotychczasowe wysiłki wspólnoty międzynarodowej okazały się nieskuteczne. W proteście przeciwko działaniu rosyjskiego sądu Nadija Sawczenko ogłosiła 4 marca suchą głodówkę. To, czy uda się uratować Jej życie, będzie testem na skuteczność dyplomacji międzynarodowej i na nasze oddanie wartościom europejskim apel intelektualistów

Odnosząc się do możliwości uwolnienia Sawczenko ukraiński konsul powiedział, że sąd powinien tak uczynić. Według Moskalenki logiczne byłoby uniewinnienie, gdyż Sawczenko nie zrobiła tego, o co ją oskarżają, co jest jasne zarówo dla sędziów, jak i dla prokuratorów. - Lecz ponieważ proces jest polityczny, praktycznie nikt nie ma wątpliwości, że ją skażą - oznajmił Moskalenko.

Apel intelektualistów

W poniedziałek media poinformowały, że pod otwartym listem intelektualistów, artystów i polityków z apelem do przywódców europejskich o działania na rzecz bezwarunkowego uwolnienia Sawczenko widnieje już pięć tysięcy podpisów. "Dotychczasowe wysiłki wspólnoty międzynarodowej okazały się nieskuteczne. W proteście przeciwko działaniu rosyjskiego sądu Nadija Sawczenko ogłosiła 4 marca suchą głodówkę. To, czy uda się uratować Jej życie, będzie testem na skuteczność dyplomacji międzynarodowej i na nasze oddanie wartościom europejskim" – podkreślono w apelu, pod którym podpisały się m.in. dwie laureatki literackiej nagrody Nobla - białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz i Austriaczka Elfriede Jelinek - ukraiński pisarz Jurij Andruchowycz, były zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego kardynał Lubomyr Huzar, francuski filozof Bernard-Henri Levy i polska reżyserka filmowa Agnieszka Holland.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: