Premier Izraela w poszukiwaniu sojuszników dla sformowania nowego rządu zgodził się zamrozić obowiązujące w kraju ograniczenia w wydatkach na utrzymanie ultraortodoksyjnych wspólnot religijnych. To zbliża go do uzyskania większości parlamentarnej.
W rezultacie tygodni negocjacji, rozpoczętych po wyborach z 17 marca, Benjamin Netanjahu uzyskał solidne porozumienia z centroprawicową partią Kulanu i ultraortodoksami z partii Zjednoczony Judaizm Tory, co zbliża go do celu, jakim jest sformowanie w ciągu najbliższych dni nowego rządu.
Netanjahu i ortodoksi
Partia Zjednoczony Judaizm Tory była pierwszą, która wyciągnęła rękę do Netanjahu. Ortodoksyjni Żydzi z tego ugrupowania zaproponowali poparcie swych sześciu przedstawicieli w Knesecie (parlamencie). W zamian za nie ich prezes Jakow Litzman zostanie wiceministrem zdrowia, podczas gdy inni liderzy przewodzący koalicji zajmą stanowiska wiceministra oświaty i przewodniczącego komisji finansowej Knesetu.
Netanjahu zobowiązał się do zamrożenia szeregu reform wdrażanych przez jego poprzedni rząd, m.in. cięć w subsydiowaniu żydowskiej wspólnoty ultraortodoksyjnej, reformy prawa dotyczącego zmiany wyznania i ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej, która po raz pierwszy zmuszała Żydów haredim (ultraortodoksyjnych) do obowiązkowej służby wojskowej. Zwłaszcza ta ostatnia reforma budziła masowy sprzeciw wśród haredim.
Po ogłoszeniu tych wyników rozmów dziennik "Jedijot Achronot" poinformował w internetowym wydaniu o zawarciu sojuszu Likudu Benjamina Netanjahu z centroprawicową koalicją Kulanu Mosze Kahlona, która zwiększy koalicję montowaną przez Netanjahu o 10 mandatów.
Po podliczeniu sześciu mandatów Zjednoczonego Judaizmu Tory i trzydziestu, które Likud uzyskał w wyborach, premierowi brakuje jeszcze 15 do stworzenia rządu.
Polityczne targi
Kahlon, według pogłosek prasowych, otrzyma tekę ministra finansów, a jego partia będzie kierować ministerstwami budownictwa mieszkaniowego i ogólnego oraz ochrony środowiska.
Formacja centrowa ma mianować przewodniczącego Komisji Pracy i Spraw Społecznych oraz uzyskać kontrolę nad Administracją Gruntów Izraela i Komisją Planowania, której utworzenia domagają się religijni Żydzi z Sefardyjskiej Partii Strażników Tory (Szas), którzy dotąd blokowali pakt z Kahlonem.
20 kwietnia szef państwa izraelskiego Reuwen Riwlin dał premierowi Netanjahu jeszcze dwa tygodnie na dokończenie formowania rządu, które przedłużyło się wobec trudności w negocjacjach.
Izraelskie media spekulują obecnie na temat możliwych porozumień Netanjahu z innymi grupami parlamentarnymi, m.in. z prawicowcami z partii Żydowski Dom, z Naftalim Bennettem reprezentującym żydowskich osadników z okupowanych ziem palestyńskich, partią Nasz Dom Izrael dotychczasowego ministra spraw zagranicznych Awigdora Liebermana oraz ultraortodoksyjnym ugrupowaniem Szas.
Autor: mm//gak / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: U.S. Defense Secretary Robert M. Gates