Australia zapłaciła miliardy za prawo weta. Chce powstrzymać wpływ Chin na wyspie

Źródło:
PAP
Tajwańska straż przybrzeżna informuje o "nękających" chińskich okrętach
Tajwańska straż przybrzeżna informuje o "nękających" chińskich okrętach Reuters
wideo 2/2
Tajwańska straż przybrzeżna informuje o "nękających" chińskich okrętach Reuters

Australia zawarła w poniedziałek umowę gospodarczą i dotyczącą bezpieczeństwa z wyspiarskim krajem Nauru na Pacyfiku. Przyjęcie porozumienia służy powstrzymywaniu rosnących wpływów Chin w tym regionie. W zamian Nauru dostanie łącznie blisko 90 miliardów dolarów - podała agencja Reutera.

Australijski rząd otrzymał prawo weta wobec chińskiego zaangażowania w dziedzinach m.in. bankowości i telekomunikacji na Nauru. W zamian mieszkańcy wyspy otrzymają bezpośrednie wsparcie do budżetu w wysokości 64 miliardów dolarów amerykańskich w ciągu pięciu lat oraz ponad 25 miliardów dolarów amerykańskich na wzmocnienie bezpieczeństwa państwa.

Zgodnie z nowym traktatem Nauru musi powiadomić Australię i uzyskać od niej zgodę, zanim np. chińskie okręty wojenne skorzystają z jego głównego portu, który został niedawno zmodernizowany przez chińską firmę państwową.

Współpraca z władzami wysp na Pacyfiku

To drugie porozumienie dotyczące bezpieczeństwa zawarte w ostatnim czasie przez Australię z władzami wysp na Pacyfiku - w 2023 r. podpisano pakt z Tuvalu, państwem składającym się z archipelagu wysp na Oceanie Spokojnym, położonym na północ od Fidżi.

W 2019 roku Tuvalu odrzuciła ofertę chińskich firm, które chciały wesprzeć budowę sztucznych wysp, mające pomóc w walce z podnoszącym się poziomem mórz. Wyspa publicznie przyznała wtedy, że wspiera Tajwan.

W przeciwieństwie do Nauru, której władze na początku 2024 roku oświadczyły, że nie uznają już Tajwanu "jako odrębnego państwa", ale jako część Chin. W odpowiedzi Tajwan zerwał stosunki z wyspą. Wówczas Tajpej oskarżyło Pekin o wykorzystywanie "pomocy gospodarczej" do nakłonienia Nauru do zwrotu dyplomatycznego. 

Zaniepokojenie Canberry ambicjami Pekinu dotyczącymi wpływów na pacyficznych wyspach wzrosło po tym, gdy w 2022 r. Wyspy Salomona zawarły z Chinami porozumienie o bezpieczeństwie. Od 2019 r. trwa ocieplanie stosunków ChRL z Kiribati. Ponadto we wrześniu 2024 r. Chiny przeprowadziły test międzykontynentalnego pocisku balistycznego z atrapą głowicy bojowej, który spadł na wodach Oceanu Spokojnego

CZYTAJ TEŻ: Tuvalu odrzuca chińską ofertę i wspiera Tajwan. "Wierzymy w potęgę łączenia się".

Autorka/Autor:os/ads

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock