Atak w Nashville. Napastniczka leczyła się z powodu zaburzeń emocjonalnych. Mimo to kupiła siedem sztuk broni

Źródło:
PAP, Reuters, ABC News
Strzelanina w szkole w Nashville. Policja publikuje nagranie
Strzelanina w szkole w Nashville. Policja publikuje nagranie
Metropolitan Nashville Police Department
Strzelanina w szkole w Nashville. Policja publikuje nagranieMetropolitan Nashville Police Department

Napastniczka, która w poniedziałek dokonała ataku na szkołę podstawową w Nashville w amerykańskim stanie Tennessee, leczyła się z powodu zaburzeń emocjonalnych - poinformował we wtorek szef policji w tym mieście John Drake. Mimo to legalnie nabyła siedem sztuk broni palnej, które wykorzystała podczas ataku, w wyniku którego życie straciło troje uczniów i troje nauczycieli. Motyw zbrodni pozostaje niejasny. 

Szef lokalnej policji John Drake przekazał na briefingu prasowym, że 28-letnia Audrey Hale użyła w The Covenant School trzech z siedmiu sztuk broni, które kupiła przed atakiem - dwóch karabinów szturmowych i pistoletu. Zabiła trójkę 9-letnich dzieci oraz troje pracowników szkoły, w tym dyrektorkę.

Rodzice napastniczki - przekazał funkcjonariusz - nie mieli świadomości, że ich córka nabyła siedem sztuk broni palnej. Utrzymywali, że według ich wiedzy 28-latka posiadała jedną sztukę broni i ją sprzedała.

Atak w szkole w Nashville. Policja publikuje nagranie z napastniczką

Policja uważa, że Hale mogła przejść szkolenie w zakresie wykorzystywania broni palnej. Jako przykład podano zachowanie napastniczki, która ostrzeliwała policjantów z piętra budynku, unikając dużych okien, które uczyniłyby ją łatwym celem dla funkcjonariuszy odpowiadających ogniem.

Kobieta miała być również pod opieką lekarza z powodu zaburzeń emocjonalnych, ale policja nie zna szczegółów na temat przebiegu jej leczenia. W przeszłości uczyła się w należącej do Kościoła prezbiteriańskiego szkole podstawowej The Covenant School. Od niedawna miała się przedstawiać jako osoba transpłciowa. Szef policji nie komentował tego, jaką rolę, i czy w ogóle jakąkolwiek, mogła odegrać tożsamość płciowa Hale, jej edukacyjna przeszłość lub inne czynniki społeczne czy religijne - podkreśla agencja Reutera.

Atak w szkole w Nashville. Napastniczka na nagraniu z monitoringutwitter.com/MNPDNashville

Hale miała sporządzić też "książeczkę" oraz manifest z planem zbrodni oraz tuż przed nią wysłać SMS-y znajomym, informując ich między innymi, że "z czasem wszystko nabierze sensu". Według policji motywy jej działania nie zostały dotąd ustalone.

Nagranie z interwencji policji

Policja w Nashville opublikowała we wtorek nagranie z kamer osobistych policjantów. Na nagraniu widać wymianę ognia między Hale i funkcjonariuszami i moment śmiertelnego postrzelenia zabójczyni.

Kadr z nagrania z policyjnej kameryMetropolitan Nashville Police Department

Policja otrzymała sygnały o ataku o godzinie 10.13 czasu lokalnego. 28-latka została zastrzelona o godzinie 10.27. Burmistrz Nashville John Cooper w rozmowie z CNN przyznał, że szybka reakcja policji zapobiegła dalszym tragicznym wydarzeniom. - Bez tej reakcji mogło być gorzej - ocenił.

Po tragedii w szkole prezydent USA Joe Biden po raz kolejny wezwał Kongres do uchwalenia ściślejszych regulacji dotyczących sprzedaży broni palnej, w tym zakazu sprzedaży karabinów szturmowych. Przyznał jednocześnie, że on sam wyczerpał wszystkie swoje uprawnienia, jeśli chodzi o politykę dotyczącą broni.

Broń palna w Tennessee

Prawo w Tennessee pozwala na noszenie odkrytej lub zakrytej broni krótkiej mieszkańcom od 21. roku życia bez zezwolenia. W przypadku żołnierzy i funkcjonariuszy organów ścigania prawo to przysługuje osobom, które ukończyły 18. rok życia.

Karabiny i strzelby może bez zezwolenia zakupić każdy, kto ukończył 18. rok życia. W tym przypadku prawo nie zezwala jednak, by nosić broń odkrytą i musi być ona rozładowana. Właściciel nie może również nosić przy sobie amunicji ani mieć jej w "bezpośredniej bliskości" - wyjaśnił portal ABC News.

Obecnie w Tennessee nie ma wymogów dotyczących sprawdzania przeszłości i przebytych szkoleń nabywcy broni krótkiej. Jest ona jednak zakazana dla osób, na których ciąży wyrok skazujący za przestępstwo, wyrok za jazdę pod wpływem, osób z udokumentowanymi problemami ze zdrowiem psychicznym oraz osób o niejasnym statusie prawnym.

Szacuje się, że obecnie ponad 51 procent mieszkańców Tennessee ma w domu broń palną.

Autorka/Autor:ft/kab

Źródło: PAP, Reuters, ABC News

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/MNPDNashville