Najważniejsza zmiana w Kurii Rzymskiej w ostatnich latach

Abp Mueller od teraz na czele ważnego urzęduWikipedia | Dr. Meierhofer

Benedykt XVI mianował dotychczasowego biskupa Ratyzbony Gerharda Ludwiga Muellera prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Zastąpi on amerykańskiego kardynała Williama Josepha Levadę, który złożył rezygnację przed rokiem wraz z ukończeniem 75 lat.

Ogłoszona przez Watykan nominacja dla biskupa Ratyzbony, podniesionego jednocześnie przez papieża do rangi arcybiskupa, nie jest zaskoczeniem, gdyż był on wymieniany jako niemal pewny następca kardynała Levady. To najważniejsza zmiana w Kurii Rzymskiej w ostatnich latach.

Wierny towarzysz papieża

64-letni arcybiskup Mueller, doktor teologii dogmatycznej uważany jest za jedną z najbardziej zaufanych, najwierniejszych osób w otoczeniu Benedykta XVI. Wcześniej powierzono mu między innymi wydanie wszystkich dzieł papieża. Zgodnie z jego decyzją niemiecki dostojnik - tak, jak jego poprzednik - będzie nie tylko kierować najważniejszą watykańską kongregacją, na której czele kardynał Joseph Ratzinger stał 23 lata za pontyfikatu Jana Pawła II, ale także Papieską Komisją Ecclesia Dei do spraw dialogu z lefebrystami, Papieską Komisją Biblijną i Międzynarodową Komisją Teologiczną. Obserwatorzy zauważają, że w kluczowym momencie dla Watykanu, wstrząsanego poważnym kryzysem i skandalem z wyciekiem tajnych dokumentów, papież mianował szefem potężnej kongregacji, czuwającej nad przestrzeganiem doktryny katolickiej, swego rodaka, z którym - jak się podkreśla - łączy go nie tylko wspólnota języka, ale także pełne zaufanie.

Autor: mtom/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Dr. Meierhofer