Świat

Najbardziej wpływowy polityk świata

Świat


Tygodnik "Time" ogłosił swoją doroczną listę "100 najbardziej wpływowych" osób na świecie w różnych dziedzinach. W kategorii najbardziej wpływowych liderów politycznych redaktorzy "Time'a" przyznali pierwszeństwo Dalajlamie XIV, duchowemu przywódcy Tybetańczyków.

Tuż za Dalajlamą uplasowali się prezydent Rosji Władimir Putin, kandydat na prezydenta USA Barack Obama, jego rywalka w wyścigu do nominacji wśród Demokratów Hillary Clinton oraz kandydat Republikanów John McCain. Dopiero na siódmym miejscu znalazł się prezydent USA George W. Bush.

"Bohaterowie i pionierzy"

W tej kategorii umieszczono głównie popularne i społecznie zaangażowane postacie kultury masowej. Największe uznanie dziennikarzy "Time'a" zyskały amerykańskie gwiazdy filmowe - Brad Pitt i Angelina Jolie, którzy aktywnie działają na rzecz pomocy biednym krajom Trzeciego Świata; Jolie jest ambasadorem dobrej woli ONZ.

Na drugim miejscu znalazła się gwiazda amerykańskiej telewizji Oprah Winfrey, najbardziej oglądana prezenterka talk-shows, która zasłynęła m.in. akcją na rzecz popularyzacji czytelnictwa książek w USA. Trzecie miejsce w rankingu zajęła aktorka filmowa Mia Farrow, ostatnio znana z działalności na rzecz praw Tybetańczyków.

"Uczeni i myśliciele"

W kategorii "Uczeni i myśliciele" na pierwszym miejscu znalazł się... burmistrz Nowego Jorku, Michael Bloomberg. Jest on znany głównie jako polityk i właściciel koncernu medialnego, ale nie z badań naukowych czy twórczości intelektualnej.

Dopiero za nim redaktorzy "Time'a" umieścili wybitnego genetyka Craiga Ventera, który opracował mapę genomu ludzkiego oraz prof. Jill Bolte Taylor, specjalistkę w dziedzinie neuroautonomii.

"Budowniczowie i tytani"

W kategorii , grupującej "najbardziej wpływowych" liderów biznesu i inne kluczowe postacie gospodarki światowej, na czele znalazł się Indra Nooyi, dyrektor naczelny (CEO) koncernu PespiCo. Tuż za nim uplasował się Ali al-Naimi, minister przemysłu naftowego Arabii Saudyjskiej - największego światowego producenta ropy naftowej. Trzeci jest Rupert Murdoch, magnat medialny z Australii, posiadacz imperium prasowego na globalną skalę.

Źródło: PAP, lex.pl