Najbardziej pokojowe państwa świata - Polska z największym spadkiem w Europie. Lider od lat ten sam

Źródło:
visionofhumanity.org
Ulice Reykjaviku. Wideo archiwalne
Ulice Reykjaviku. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/4
Ulice Reykjaviku. Wideo archiwalneReuters Archive

Europa pozostaje najbardziej pokojowym regionem świata, pomimo trwającej na kontynencie wojny w Ukrainie. Liderem wśród państw nadal jest Islandia, a na drugim biegunie znajduje się Afganistan - wynika z nowego rankingu Global Peace Index 2023.

Nowy ranking Global Peace Index autorstwa think tanku Institute for Economics & Peace (IEP) opublikowano 28 czerwca. W tegorocznej 17. edycji wzięto pod uwagę 163 kraje i terytoria zamieszkiwane przez 99,7 proc. światowej populacji. Ranking sporządzono w oparciu o 23 wskaźniki, w tym m.in. konflikty zbrojne, przestępczość, zabójstwa, jaki procent populacji przebywa w więzieniach, dostęp do broni, brutalne demonstracje, niestabilność polityczną, terroryzm, wydatki na obronność, liczbę uchodźców czy relacje z innymi państwami.

Autorzy rankingu obliczyli, że średni poziom pokoju na świecie pogorszył się o 0,42 proc. w 2022 roku. Sytuacja była gorsza pod tym względem w 79 krajach świata, ale za to polepszyła się w 84. Na pierwszym miejscu najbardziej pokojowych państw świata pozostaje niezmiennie od 2008 roku Islandia. Na szczycie zestawienia towarzyszą jej Dania, Irlandia, Nowa Zelandia i Austria. Najmniej pokojowym państwem jest zaś Afganistan, po raz ósmy z rzędu.

ZOBACZ TEŻ: Ranking najdroższych miast świata. "Kolosalny wzrost cen wynajmu" wpłynął na pozycję Warszawy i Krakowa

Ranking najbardziej pokojowych państw świata

W pierwszej dwudziestce najbardziej pokojowych państw świata znalazły się:

1. Islandia 2. Dania 3. Irlandia 4. Nowa Zelandia 5. Austria 6. Singapur 7. Portugalia 8. Słowenia 9. Japonia 10. Szwajcaria 11. Kanada 12. Czechy 13. Finlandia 14. Chorwacja 15. Niemcy 16. Holandia 17. Bhutan 18. Węgry 19. Malezja 20. Belgia

Rejkjavikshutterstock

Polska znalazła się na 29. miejscu zestawienia, zaliczając spadek o 6 miejsc względem roku poprzedniego, co stanowiło największy spadek spośród państw Europy. "Polska jest obecnie mniej pokojowa niż kiedykolwiek od 2008 roku" - wskazano. Autorzy wynik ten przypisują zmianie relacji z Rosją i wyjaśniają, że nasz kraj "był jednym z wiodących orędowników przyjęcia twardego stanowiska wobec Rosji w Europie".

Na samym końcu zestawienia znalazły się Afganistan, Jemen, Syria, Sudan Południowy, Demokratyczna Republika Konga, Rosja i Ukraina.

Autorzy rankingu zauważyli, że - pomimo wzrostu wydatków na obronność i pogarszających się relacji z państwami sąsiednimi ze względu na wojnę w Ukrainie (kraj ten zaliczany jest w rankingu do regionu Rosji i Eurazji) - Europa nadal jest najbardziej pokojowym regionem świata. "Region ten jest domem dla siedmiu z dziesięciu najbardziej pokojowych państw, choć poziom gwałtownych demonstracji, protestów i zamieszek pozostaje wysoki" - podkreślono.

ZOBACZ TEŻ: 36 turystów na jednego mieszkańca. Oto najbardziej zatłoczone miasta w Europie

Ukraina z największym spadkiem w rankingu pokojowych państw

W tegorocznym rankingu Ukraina zanotowała największy spadek. W 2022 roku poziom pokoju w tym kraju obniżył się o 13 proc. (14 miejsc) i znajduje się ona obecnie na 157. miejscu zestawienia. Jak wskazują autorzy raportu, ponad 30 proc. ukraińskiej populacji musiało zmienić swoje miejsce zamieszkania (zarówno w obrębie kraju, jak i uciekając z niego). Jak dotąd łączna suma ofiar wojny z Rosją wynosi około 83 tys. osób - oszacowano.

Miejsce niżej od Ukrainy, na 158. pozycji znalazła się właśnie Rosja. Autorzy zauważyli, że wiele wskaźników, np. wskaźnik zabójstw czy terroryzmu, poprawiło się w tym kraju i gdyby nie wojna w Ukrainie, Rosja znalazłaby się w gronie tych państw, które zaliczyły największą poprawę. W tym roku najbardziej poprawiła swój wynik Libia - o 7 proc. - dzięki czemu podskoczyła o 14 miejsc, na 137. pozycję.

W wyniku konfliktów najwięcej osób 2022 roku zginęło nie w Ukrainie, a w Etiopii - ponad 100 tys., a dodatkowe 200 tys. zmarło z powodu chorób i głodu wynikających z niestabilnej sytuacji w kraju. "Konflikt ten był w dużej mierze ukryty przed mediami ze względu na restrykcje w krajowych mediach i przerwy w dostawie internetu" - zauważyli autorzy indeksu.

Wpływ konfliktów na globalną gospodarkę wzrósł zdaniem autorów indeksu o bilion dolarów do rekordowej sumy 17,5 biliona dolarów (ponad 71 bilionów złotych). Wynika to głównie ze wzrostu wydatków na obronność w związku z wojną w Ukrainie - podkreślono. Łącznie wydatki na obronność wzrosły o 17 proc. od 2008 roku - najbardziej w Chinach (180 mld dolarów), USA (70 mld dolarów) i Indiach (30 mld dolarów).

ZOBACZ TEŻ: Najpopularniejsze miejsca turystyczne w Europie. Jedna wyspa zdecydowanym liderem

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: visionofhumanity.org

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock