Nadzwyczajne posiedzenie ambasadorów. Ustalą odpowiedź dla Białorusi


W piątek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie ambasadorów UE, na którym ma zostać wypracowana odpowiedź Unii na decyzję reżimu białoruskiego o wydaleniu z Mińska pracowników ambasady Szwecji - poinformowały źródła unijne.

Spotkanie ambasadorów - jak powiedziały PAP źródła bliskie szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton - odbędzie się w piątek po południu w ramach unijnego Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa, by "podjąć odpowiednie kroki".

Trudno jednak powiedzieć, jak to może być decyzja: czy aż tak daleko idąca, jak ta podjęta w lutym - dodały źródła. Wówczas, po wydaleniu przez reżim białoruski ambasadorów Polski i UE w Mińsku, kraje UE w geście solidarności zdecydowały o wyjeździe wszystkich 27 ambasadorów państw UE z Mińska.

Białoruś odwołała w środę wszystkich pracowników swojej ambasady w Szwecji i wystąpiła do Sztokholmu o odwołanie do końca miesiąca pracowników szwedzkiej ambasady w Mińsku. Wcześniej, w piątek, Szwecja poinformowała, że władze w Mińsku wydaliły jej ambasadora Stefana Erikssona za sprzyjanie działalności na rzecz praw człowieka. Mińsk twierdzi, że nie przedłużył mu akredytacji, bo jego działalność zmierzała do "zniszczenia stosunków białorusko-szwedzkich".

"Pilnie wyjaśniamy sytuację"

- Wiemy o tej decyzji MSZ Białorusi; pilnie wyjaśniamy teraz sytuację - powiedział rzecznik Ashton. Przypomniał też oświadczenie szefowej dyplomacji UE z 3 sierpnia, kiedy Ashton wyraziła "poważne zaniepokojenie sytuacją" w reakcji na decyzją władz białoruskich o wydaleniu szwedzkiego ambasadora.

- Unia Europejska przypomina o swym przywiązaniu do Konwencji Wiedeńskiej i do prowadzenia konstruktywnych stosunków z partnerami w zgodzie z normami dyplomatycznymi. Tak jak oświadczyliśmy już w zeszłym tygodniu, Unii Europejskiej i jej państwom członkowskim zależy na modernizacji Białorusi i poszanowania wartości europejskich, w szczególności demokracji, praw człowieka i rządów prawa - powiedział rzecznik.

W wydanym w środę oświadczeniu białoruski MSZ podkreślił, że powrót dwustronnej współpracy między Białorusią a Szwecją będzie możliwy "tylko w wypadku, jeśli strona szwedzka w dialogu z Białorusią powróci do przestrzegania (...) zasad wzajemnego szacunku, suwerennej równości państw i sprzyjania rozwojowi stosunków dwustronnych".

4 lipca dwoje Szwedów zrzuciło z awionetki nad okolicami Mińska kilkaset pluszowych misiów z apelami o wolność słowa. Awionetka wleciała na terytorium Białorusi nielegalnie. W związku z tą akcją prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zdymisjonował szefa służb granicznych i dowódcę sił powietrznych za niedopełnienie obowiązków służbowych.

Autor: AB\mtom / Źródło: PAP

Raporty: