Symulacja warunków atmosferycznych wskazuje, że tam może być życie - twierdzą naukowcy z Paryża. Chodzi o jedną z planet krążących na orbicie "czerwonego karła" Gliese 581, leżącego poza Układem Słonecznym.
Gliese 581 to gwiazda trzy razy mniejsza od Słońca, tzw. czerwony karzeł. Na jednej z planet krążących wokół niej może istnieć życie podobne do tego z Układu Słonecznego. Nowe ustalenia naukowców opublikowane w "Astrophysical Journal Letters" wskazują, że w atmosferze planety istnieją warunki sprzyjające obecności wody.
Mroczna Planeta
Gliese 581d została odkryta wraz z planetą Gliese 581c w 2007 roku. Jednak, jak szybko ustalono, ta druga leży zbyt blisko gwiazdy macierzystej, żeby mogła tam pojawić się woda - temperatura na Gliese 581c przekracza 1 tys. st. Celsjusza.
Gliese 581d ma masę 6 razy większą niż Ziemia i jest dwukrotnie większa od naszej planety. Początkowo naukowcy uważali, że jest tam zbyt zimno, by była tam woda.
Jednak ostatnie symulacje komputerowe symulacje składu atmosfery przekonują, że jest wielce prawdopodobne, iż zawiera ona wysoce skoncentrowany dwutlenek węgla. Francuzi przekonują, że istnieją tam warunki odpowiednie dla powstania oceanów, jak też chmur i opadów deszczu.
- System Gliese jest szczególnie ekscytujący dla nas, bo leży bardzo blisko Ziemi, relatywnie rzecz jasna. Tak więc, z przyszłą generacją teleskopów będziemy w stanie szukać przejawów życia na Gliese 581d bezpośrednio - mówi Robin Wordsworth, członek zespołu z paryskiego Institut Pierre Simon Laplace.
Naukowcy zastrzegają jednak, że warunki naturalne na planecie - gęste powietrze i ciemne czerwone światło, pochodzące z gwiazdy (stąd określenie Mroczna Planeta) - byłyby toksyczne dla ludzkich organizmów.
Źródło: bbc.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Tyrogthekreeper/wikipedia.org