Muzułmanin musi podać rękę nauczycielce. Bez żadnego "ale"

Wszystko wydarzyło się w mieście Therwil w Szwajcarii
Wszystko wydarzyło się w mieście Therwil w Szwajcarii
Google Earth
Google EarthMuzułmańscy uczniowie o radykalnych poglądach muszą się podporządkować

15-letni uczeń, który odmawiał podawania ręki nauczycielkom, tłumacząc to swoimi przekonaniami religijnymi, będzie musiał zmienić swoją radykalną postawę lub zapłaci wysoką grzywnę. Tak zdecydowały szwajcarskie władze, odrzucają odwołanie w tej sprawie. Podawanie ręki na rozpoczęcie i zakończenie zajęć jest w Szwajcarii wyrazem szacunku wobec nauczyciela.

Departament edukacji kantonu Bazylea-Okręg odrzucił odwołanie muzułmanina Amera Salhaniego, który w kwietniu odmówił podawania ręki nauczycielkom w szkole w mieście Therwil w północnej Szwajcarii. Nastolatek twierdził, że uścisk dłoni z kobietą jest niezgodny z jego przekonaniami religijnymi.

Teraz, jeśli nastolatek nie podporządkuje się i nadal będzie odmawiał podawania ręki kobietom, będzie podlegał grzywnie w wysokości do 5 tys. franków szwajcarskich (niemal 20 tys. złotych) lub grozić mu będą inne konsekwencje dyscyplinarne.

Szkoła chciała kompromisu z uczniem

Salhani i jego starszy brat początkowo zostali zawieszeni w szkole, a władze zajmujące się edukacją rozpoczęły dyskusję na temat problemu. Ustalili, że "nauczyciel ma prawo domagać się uścisku dłoni" od każdego ucznia.

Szkoła początkowo próbowała osiągnąć kompromis i pozwalała uczniom na odmowę podania ręki nauczycielkom, ale decyzja ta została ostro skrytykowana. Krótko później odstąpiła od tego pomysłu. Gdy sprawa dwóch uczniów stała się głośna, departament edukacji stwierdził, że "interes publiczny stojący za równouprawnieniem mężczyzn i kobiet oraz integracja obcokrajowców znacząco przeważa nad wolnością religijną uczniów".

"Nie ma żadnych 'jeśli', nie ma żadnego 'ale'"

Starszy brat Salhaniego ukończył szkołę w czerwcu. On sam od rozpoczęcia roku nadal odmawiał podawania ręki nauczycielkom.

- Uścisk dłoni z nauczycielem jest głęboko zakorzeniony w naszym społeczeństwie i kulturze. Dla mnie to jest jasne. Uścisk dłoni jest przymusem: nie ma żadnych "jeśli", nie ma żadnego "ale" - oświadczyła w środę Monica Gschwind, szefowa departamentu edukacji w Therwil.

Odrzucenie odwołania rodziców nastolatka oznacza, że jeśli nie zmieni swojej postawy i nadal będzie odmawiał podawania ręki nauczycielom, to czekają go konsekwencje dyscyplinarne: upomnienie lub wezwanie rodziców. Departament edukacji zapowiedział, że wkrótce wyda rozporządzenie, które będzie stanowiło wskazówki na przyszłość w takich przypadkach.

Rodzice chłopca mogą się teraz odwołać do władz lokalnych.

Grzywna za odmowę uścisku dłoni

Zgodnie z obowiązującym w Szwajcarii prawem, jeśli ktoś odmówi uściśnięcia dłoni nauczyciela, musi liczyć się z grzywną 5 tys. franków (4,5 tys. euro).

Część społeczności muzułmańskiej twierdzi, że chłopcy nie mieli religijnego uzasadnienia odmowy uścisku dłoni. Jednak jedna z islamskich organizacji w Szwajcarii przekonywała, że uścisk dłoni między niezwiązanymi ze sobą kobietą i mężczyzną jest zabroniony.

W mającej osiem milionów mieszkańców Szwajcarii mieszka 350 tys. muzułmanów.

Autor: pk/ja / Źródło: Independent

Źródło zdjęcia głównego: Abaddon1337 - Wikipedia-CC-BY-SA-4.0

Pozostałe wiadomości