Rosyjskie wojsko przetestowało w czwartek w czasie manewrów na Morzu Czarnym w pobliżu Krymu hiperdźwiękowy pocisk rakietowy Kindżał, przenoszony przez myśliwiec MiG-31K - podała agencja TASS.
Ćwiczenia obserwował prezydent Władimir Putin.
O posiadaniu przez Rosję tej najnowocześniejszej broni po raz pierwszy mówił w wystąpieniu przed parlamentem w marcu 2018 roku właśnie rosyjski prezydent.
Pocisk kierowany powietrze-ziemia Kindżał o prędkości hiperdźwiękowej, zdaniem ekspertów wojskowych, jest modyfikacją taktyczno-operacyjnej rakiety balistycznej iskander. Strzelanie bojowe przy użyciu tych pocisków przeprowadziły myśliwce MiG-31K.
Oprócz okrętów Floty Czarnomorskiej i Floty Północnej w manewrach brały udział załogi myśliwców Su-30SM, bombowców Su-24M i strategicznych samolotów bombowych dalekiego zasięgu Tu-95.
Putin obserwował przebieg manewrów z pokładu krążownika rakietowego Marszał Ustinow.
Podczas manewrów przetestowano także pociski manewrujące Kalibr. Według rosyjskich mediów pociski Kalibr są zdolne do rażenia celów na odległość 2600 km.
Podczas lotu stale zmieniają wysokość i kierunek, co utrudnia ich wykrycie przez systemy obrony przeciwrakietowej.
"Powinniśmy utrzymać i umocnić status naszego kraju"
Udział nowoczesnego uzbrojenia i sprzętu w marynarce wojennej Rosji powinien w najbliższym czasie osiągnąć wskaźnik 70 procent - mówił później Putin na spotkaniu z dowództwem floty w Sewastopolu na anektowanym Krymie.
Putin spotkał się tam z władzami ministerstwa obrony Rosji i przedstawicielami głównego dowództwa marynarki wojennej. - Marynarka wojenna zawsze była i pozostaje bardzo ważnym, jeśli nie kluczowym, elementem zapewnienia bezpieczeństwa i obrony narodowej. W XXI wieku powinniśmy utrzymać i umocnić status naszego kraju jako jednego z czołowych państw morskich - powiedział rosyjski prezydent. Przypomniał, że kwestia modernizacji marynarki rosyjskiej omawiana była w grudniu 2019 roku na spotkaniu z jego udziałem na temat problemów obronności. Mowa była wówczas o wzmocnieniu strategicznych sił jądrowych bazujących na morzu.
Autor: adso / Źródło: PAP