Bez zgody na start prorosyjskiej koalicji w mołdawskich wyborach

shutterstock_2556367821
Prezydent Maia Sandu po ogłoszeniu wyników: Mołdawio, zwyciężyłaś (11.2024)
Mołdawska Centralna Komisja Wyborcza odrzuciła wniosek o rejestrację w nadchodzących wyborach koalicji Zwycięstwo, założonej w Moskwie. Na jej czele stoi rosyjski oligarcha Ilan Sor, który nawołuje między innymi do federalizacji Mołdawii, przy pomocy Rosji.
Kluczowe fakty:
  • Na 28 września w Mołdawii zaplanowano wybory parlamentarne.
  • Centralna Komisja Wyborcza odmówiła zgody na start dla założonej w Moskwie koalicji Zwycięstwo.
  • Na czele koalicji stoi rosyjski oligarcha Ilan Sor, którego partia dwa lata temu została uznana za "niekonstytucyjną".

Centralna Komisja Wyborcza podjęła w sobotę decyzję o odrzuceniu wniosku o rejestrację założonej w Moskwie koalicji Zwycięstwo. Blok, na którego czele stanął zbiegły do Rosji oligarcha Ilan Sor, nie będzie mógł startować w wyborach parlamentarnych planowanych na 28 września - poinformowały lokalne media.

Jak przekazał portal IPN - "decyzję można jeszcze zaskarżyć". Podczas obrad komisji przed budynkiem protestowali zwolennicy bloku.

W 2024 roku w Mołdawii odbyły się wybory prezydenckie, które wygrała prozachodnia prezydentka Maia Sandu.
W 2024 roku w Mołdawii odbyły się wybory prezydenckie, które wygrała prozachodnia prezydentka Maia Sandu.
Źródło: Justyna Prus/PAP

Współpraca z Rosją w celu destabilizacji kraju

Przewodzący koalicji Ilan Sor znajduje się na listach sankcyjnych Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady. W Mołdawii został skazany za oszustwa finansowe i pranie brudnych pieniędzy na 15 lat więzienia. Prorosyjski blok występuje przeciwko prozachodniemu rządowi, a Sor opowiada się za federalizacją Mołdawii, która miałaby nastąpić za pośrednictwem Rosji.

Przed dwoma laty Trybunał Konstytucyjny Mołdawii uznał partię "Sor" za "niekonstytucyjną", m.in. z powodu wielokrotnego łamania zasad finansowania partii politycznych i współpracy z Rosją w celu destabilizowania sytuacji w Mołdawii.

W 2024 roku Mołdawia przeprowadziła wybory prezydenckie oraz referendum dotyczące integracji z Unią Europejską. Według mołdawskich władz, rosyjskie służby wydały około 200 milionów euro na przekupstwo wyborców. Pomimo tych działań, zwycięstwo odniosła urzędująca prozachodnia prezydentka Maia Sandu, a ponad połowa obywateli opowiedziała się za wpisaniem integracji z UE do konstytucji.

OGLĄDAJ: TVN24 HD
pc

TVN24 HD
NA ŻYWO

pc
Ten i inne materiały obejrzysz w subskrypcji
Czytaj także: