Mogherini: Jerozolima powinna być stolicą dwóch państw


Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zapewniła w poniedziałek prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, że UE opowiada się za dwupaństwowym rozwiązaniem konfliktu na Bliskim Wschodzie z Jerozolimą jako stolicą zarówno Izraela, jak i Palestyny.

Abbas spotkał się z szefami dyplomacji krajów Unii w Brukseli kilka tygodni po tym, jak z podobnego zaproszenia skorzystał premier Izraela Benjamin Netanjahu. - Chciałam jeszcze raz zapewnić prezydenta Abbasa i jego delegację o solidnym zobowiązaniu Unii na rzecz rozwiązania dwupaństwowego z Jerozolimą jako dzieloną stolicą dwóch krajów: Izraela i Palestyny. To jest i pozostanie stanowisko Unii Europejskiej - powiedziała przed rozpoczęciem rozmów Mogherini.

"Potrzeba mądrych słów i działań"

Choć administracja Stanów Zjednoczonych również podkreśla, że popiera dwupaństwowe rozwiązanie konfliktu bliskowschodniego, grudniowa decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela podważyła wiarygodność Waszyngtonu w świecie islamu. Władze Palestyny oraz arabscy przywódcy wskazują, że Stany Zjednoczone straciły mandat do prowadzenia negocjacji w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie. - Uważamy, że Unia powinna odgrywać rolę polityczną w procesie pokojowym, aby osiągnąć sprawiedliwe rozwiązanie na podstawie uznawanych międzynarodowo warunków i rezolucji - powiedział w Brukseli Abbas.

Zapewnił, że palestyńskie władze chcą kontynuowania negocjacji. Uważamy, że to jedyna droga, by osiągnąć rozwiązanie i pokój pomiędzy nami a Izraelem - dodał. Mogherini podkreśliła, że UE cały czas promuje rozwiązanie dwupaństwowe i wypowiada się przeciwko izraelskiemu osadnictwu na terytoriach palestyńskich. Unia uznaje je za nielegalne w świetle prawa międzynarodowego. Szefowa unijnej dyplomacji zaznaczyła, że aby osiągnąć cel, który będzie dobry dla oby stron, potrzeba "mądrych słów i działań" z "poczuciem odpowiedzialności".

"Unia jest niezwykle zaangażowana"

Mogherini podkreśliła, że zarówno Palestyńczycy, jak i Izraelczycy powinni bardziej niż kiedykolwiek pokazywać, iż chcą pracować ze społecznością międzynarodową. - Unia jest niezwykle zaangażowana w dialog między obiema stronami i naszymi partnerami - zapewniła. Abbas z kolei przekonywał, że władze Palestyny pozostają zaangażowane w walkę z terroryzmem, przemocą i ekstremizmem, zarówno lokalnie, regionalnie, jak i w skali międzynarodowej. - Jesteśmy też zobowiązani, aby nadal wypełniać postanowienia traktatów, które podpisaliśmy z innymi stronami, w tym z Izraelem. Jednocześnie wzywamy Izrael, aby odegrał swoją rolę i wypełniał postanowienia traktatów - oświadczył prezydent Autonomii Palestyńskiej.

Strefa Gazy

Abbas wzywał też państwa unijne, by uznały państwowość Palestyny. Zapewniał przy tym, że nie ma sprzeczności pomiędzy uznaniem Palestyny a wznowieniem negocjacji pokojowych. Jednym z tematów rozmowy ministrów spraw zagranicznych krajów UE z Abbasem była kwestia Strefy Gazy. Mogherini zwróciła uwagę, że zjednoczenie Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy pod jedną uznawaną władzą jest kluczowe dla poprawy sytuacji ludności palestyńskiej enklawy nad Morzem Śródziemnym.

- Z tego powodu Unia Europejska jest również gotowa do wysiłków, by zapewnić wsparcie w tym zakresie, włączając rozmieszczenie EU BAM Rafah (misja wsparcia granicy - red.), jeśli obie strony nas o to poproszą. To byłoby również kluczowe w kwestii wynegocjowania rozwiązania dwupaństwowego - zaznaczyła szefowa unijnej dyplomacji.

UE największym donatorem

Mogherini podkreśliła, że UE chce wspierać Palestyńczyków także finansowo. W ubiegły wtorek administracja Trumpa poinformowała o decyzji wstrzymania części funduszy (65 mln dol.), które stanowią ponad połowę pomocy finansowej dla Agencji ONZ ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA).

- Unia Europejska i jej państwa członkowskie są wspólnie największym donatorem na rzecz Palestyńczyków. Nasze wsparcie będzie trwało, włączając w to UNRWA - zaznaczyła szefowa unijnej dyplomacji, chwaląc działania tej agencji.

Abbas ocenił, że próby obcinania finansowania dla UNRWA będą wystawiały palestyńskich uchodźców na działania ekstremistów.

Autor: MR/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: