Mocne słowa McCaina. Polityka Merkel wobec Putina "jak appeasement wobec Hitlera"


Republikański senator John McCain w wywiadzie dla telewizji ZDF ostro skrytykował politykę kanclerz Angeli Merkel w sprawie Ukrainy, porównując ją do polityki „appeasementu” wobec Hitlera przed II wojną światową.

- Obserwując politykę rządu niemieckiego w sprawie Ukrainy można pomyśleć, że nie ma on pojęcia lub jest mu wszystko jedno, że ludzie na Ukrainie są zarzynani – powiedział wpływowy amerykański polityk w wywiadzie dla ZDF. Program „Berlin direkt” zostanie wyemitowany w niedzielę wieczorem, jednak redakcja opublikowała fragment rozmowy już w piątek.

McCain rozczarowany Europą

McCain porównał postawę Merkel z polityką „appeasementu” wobec Adolfa Hitlera przed wybuchem II wojny światowej.

Ugodowa polityka Wielkiej Brytanii wobec III Rzeszy w latach 30. uważana jest za ważną przyczynę późniejszych sukcesów Hitlera. Symbolem polityki ugodowej wobec agresora jest dyktat monachijski - układ zawarty 30 września 1938 r. w Monachium przez szefów rządów Niemiec (Adolf Hitler), Włoch (Benito Mussolini), Wielkiej Brytanii (Neville Chamberlain) i Francji (Eduard Daladier), którego skutkiem była aneksja części Czechosłowacji przez Niemcy.

McCain zarzucił Merkel bezczynność. - Czy (Merkel) chce jedynie się przyglądać, jak po raz pierwszy od II wojny światowej kraj w Europie rozbijany jest na kawałki? – pytał senator. Zaznaczył, że jest rozczarowany postawą Europejczyków, chociaż „niczego innego się nie spodziewał”.

Merkel nie jest "kowbojem"

McCain stał na czele kilkunastu republikańskich i demokratycznych senatorów, którzy w czasie niedawnej konferencji prasowej naciskali na Obamę w sprawie zaopatrzenia Kijowa w broń, aby mógł bronić się przed wspieranymi przez Rosję separatystami.

Wypowiedź McCaina zbulwersowała polityków koalicji rządowej. Sekretarz generalny CDU Peter Tauber wezwał senatora do przeproszenia Merkel. „Na szczęście mamy kanclerz, która waży słowa i czyny, a nie działa jak kowboj” – napisał niemiecki chadek na Twitterze, o czym poinformowała agencja dpa. Niels Annen z SPD przyłączył się do apelu o przeproszenie Merkel.

Autor: adso/ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: