Mocarstwa potępiają podpalenie ambasady, o egzekucji nie wspominają


Rada Bezpieczeństwa ONZ zdecydowanie potępiła zeszłotygodniowy atak i podpalenie ambasady Arabii Saudyjskiej w Teheranie. Jednocześnie wezwano władze Iranu by zapewniły bezpieczeństwo placówkom dyplomatycznym.

RB ONZ w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego zaapelowała do rządu irańskiego o "ochronę siedzib dyplomatycznych i konsularnych, a także ich personelu oraz o przestrzeganie międzynarodowych zobowiązań w tej sprawie". W ten sposób odniesiono się do listu władz Arabii Saudyjskiej wysłanego do ONZ. Wezwano także Iran i Arabię Saudyjską do "podtrzymania dialogu i podjęcia kroków w celu złagodzenia napięć w regionie". W rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nie odniesiono się do stracenia szyickiego duchownego, szejka Nimra al-Nimra, który był ostrym krytykiem rządzącej w królestwie dynastii Saudów. Jego egzekucja doprowadziła do demonstracji m.in. w Teheranie. Przemawiając na forum ONZ ambasador Arabii Saudyjskiej Abd Allah al-Muallimi powiedział, że spór między jego krajem a Iranem zostanie rozwiązany tylko pod warunkiem zaprzestania przez władze w Teheranie "ingerencji w wewnętrzne sprawy innych państw, w tym naszego". Wcześniej rząd w Rijadzie wielokrotnie oskarżał Iran o ingerowanie w sprawy państw arabskich.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował z kolei do Iranu i Arabii Saudyjskiej, by zachowały umiar i podjęły działania na rzecz obniżenia napięcia między oboma krajami. Ban Ki Mun rozmawiał telefonicznie z szefami dyplomacji Iranu i Arabii Saudyjskiej.

Wojna nerwów

W niedzielę Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem po ataku na saudyjską ambasadę w Teheranie i ostrej irańskiej reakcji na egzekucję w Arabii Saudyjskiej szyickiego duchownego al-Nimra. W poniedziałek obustronne relacje jeszcze się pogorszyły wraz z zapowiedzią Arabii Saudyjskiej wstrzymania ruchu lotniczego z Iranem, zakazu podróżowania do tego kraju i zerwania wszelkich stosunków gospodarczych. Stosunki dyplomatyczne z Iranem zerwał również uznawany za sojusznika Arabii Saudyjskiej Bahrajn oraz Sudan, a Zjednoczone Emiraty Arabskie obniżyły ich rangę.

[object Object]
USA apelują do Rijadu i Teheranu: unikajcie działań zwiększających napięciaTVN24 BiS
wideo 2/3

Autor: mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości