Izraelski minister grozi odwetem. "Nie pozostaniemy bierni"


Każda militarna prowokacja przeciwko Izraelowi spotka się z odpowiedzią wojska - zapewnił w Knesecie minister obrony tego kraju Awigdor Lieberman. Wypowiedź ministra jest związana z trwającym trzeci dzień odwetowym izraelskim ostrzałem Syrii. - Nie pozwolimy, aby Syria stała się kolejnym frontem przeciwko Izraelowi - dodał minister.

- Nie mamy zamiaru zaczynać żadnych większych militarnych akcji, ale nie pozostaniemy bierni. Każdy incydent spotka się z nasza odpowiedzią - oświadczył w poniedziałek Awigdor Lieberman podczas przemówienia w Knesecie (parlamencie).

"Baza wypadowa"

Minister zapewnił, że Izrael nie będzie tolerować żadnych prowokacji, nawet przypadkowego ostrzału.

- Chciałbym również ostrzec ludzi w Damaszku, tych, którzy myślą, że syryjskie terytoria mogą zamienić się w irańską bazę wypadową przeciwko Izraelowi. Nie pozwolimy na to, aby Syria stała się kolejnym frontem przeciwko Izraelowi - dodał Lieberman.

- Chcemy zachować bezpieczeństwo i spokój, pracować nad rozwojem, gospodarką oraz turystyką - stwierdził minister. - Czytając gazety, zauważamy wielu proroków wieszczących gorące lato, powtórzę więc raz jeszcze: nie mamy zamiaru rozpoczynać wojskowej operacji przeciwko komukolwiek - uspokoił Lieberman.

Odpowiedź z użyciem ognia

W wyniku walk pomiędzy grupami rebelianckimi a rządową armią prezydenta Syrii Baszara el-Asada w ostatnich trzech dniach dochodziło kilkukrotnie do najprawdopodobniej przypadkowego ostrzału moździerzowego terytorium kontrolowanych przez Izrael Wzgórz Golan.

Izraelskie siły zbrojne za każdym razem odpowiadały ogniem, w tym atakami powietrznymi, celując w budynki oraz pojazdy syryjskiego wojska zgodnie z izraelską polityką, że to armia rządowa ponosi odpowiedzialność za każdy atak pochodzący z terytorium Syrii.

Armia syryjska poinformowała o co najmniej trzech zabitych oraz pięciu rannych w wyniku izraelskiego ostrzału.

Podczas trwającej już sześć lat wojny w Syrii Izrael wielokrotnie prowadził ostrzał terytoriów syryjskich. Ataki były wymierzone głównie w sojuszniczy wobec Asada szyicki Hezbollah i miały na celu ograniczenie jego potencjału bojowego i wstrzymanie przemytu broni.

Spór o Wzgórza Golan

Izrael uzyskał kontrolę nad strategicznie położonym obszarem Wzgórz Golan w następstwie wojny sześciodniowej w 1967 roku. W 1981 roku objął te tereny swoim systemem prawnym oraz administracyjnym. Syria uważa, że Wzgórza Golan są okupowane przez Izrael i domaga się zwrotu całości terytorium.

W 2009 roku premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael nigdy nie odda tych terenów, gdyż są one niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa państwu żydowskiemu.

Autor: tas / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: