TVN24 | Świat

"Polacy i Ukraińcy zbliżyli się do siebie tak jak nigdy wcześniej". Będą nowe programy wsparcia

TVN24 | Świat

Autor:
mjz/kg
Źródło:
PAP
Wicepremier Ukrainy Iryny Wereszczuk o tworzeniu korytarzy humanitarnych
TVN24/Mateusz LachowskiWicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk o tworzeniu korytarzy humanitarnych (wideo z 3 maja)

Przebywający z wizytą w Ukrainie szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział wspólnie z wicepremier tego kraju Iryną Wereszczuk uruchomienie programów wsparcia dla kobiet-żołnierzy uwolnionych z rosyjskiej niewoli i dzieci, których ojcowie zginęli w wojnie.

- Bardzo się cieszę, że mogliśmy omówić założenia, które zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego będą realizowane: programy dobroczynne dla kobiet-żołnierzy uwolnionych z niewoli rosyjskiej i program stałej pomocy dla sierot, dla tych dzieci, które straciły ojców zabitych przez Rosjan – powiedział Dworczyk po spotkaniu z Iryną Wereszczuk w Kijowie.

Minister Dworczyk poinformował, że oba programy mają się rozpocząć w ciągu półtora miesiąca i być realizowane w Ukrainie. W najbliższych tygodniach mają zostać podane szczegóły programów, w tym ich wartość finansowa.

Jak powiedziała wicepremier tego państwa, program skierowany do kobiet ma objąć np. pomoc psychologiczną i materialną, w tym mieszkaniową, ponieważ wiele osób straciło domy.

Wicepremier Iryna Wereszczuk: pomoc musi być dostosowana do każdego przypadku

Wereszczuk podkreśliła, że szczegółowa forma pomocy będzie indywidualnie dostosowywana do każdego przypadku. - Każda z nich przeżywa inną osobistą tragedię i ból. Komuś może być potrzebna pomoc psychologiczna, komuś innemu zwyczajnie potrzebna jest pomoc materialna, jak kobietom z Mariupola czy innych terytoriów tymczasowo okupowanych, które nie mają gdzie mieszkać – mówiła Wereszczuk.

Poinformowała też, że jest już lista pierwszych 51 kobiet uwolnionych z rosyjskiej niewoli, którym w ramach proponowanych programów udzielona zostanie pomoc. Podała też, że od początku toczącej się wojny władzom ukraińskim udało się uwolnić 360 osób.

- Bardzo nam zależy na tych konkretnych projektach, na pomocy, wsparciu, ale również na myśleniu o przyszłości – zadeklarował Dworczyk, podkreślając, że "Polacy i Ukraińcy zbliżyli się do siebie tak jak nigdy wcześniej". Dziękował Ukraińcom za to, że walczą "nie tylko za wolną, niepodległą Ukrainę, ale również za wolną Polskę i wolną Europę".

Z kolei wicepremier Ukrainy podziękowała polskiemu społeczeństwu i władzom za pomoc udzielaną Ukraińcom.

- Polska demonstruje przykład solidarności i współczucia całemu światu. Dziękujemy za waszą szczerą gościnność. Ponad 2,5 miliona obywateli Ukrainy przebywa w waszych domach, mają szansę dalej się rozwijać. Oprócz tysięcy ton pomocy humanitarnej, oprócz miliardów złotych wydanych z budżetu państwa na to wsparcie, to co najcenniejsze, to wartości które demonstrujecie – powiedziała Wereszczuk.

Minister Dworczyk poinformował też, że podczas trwającej wizyty na Ukrainie polska delegacja spotyka się z przedstawicielami administracji ukraińskiej, w tym z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. - Rozmawiamy o bardzo szerokim spektrum pomocy i współpracy. Dzisiaj Polska i Ukraina ma szansę rozwijania współpracy w bardzo wielu dziedzinach - dodał Dworczyk.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@michaldworczyk

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości