TVN24 | Świat

Putin zaproponował mu stanowisko podczas wideokonferencji. Zgodził się

TVN24 | Świat

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Prezydent Rosji Władimir Putin zdymisjonował aresztowanego 9 lipca gubernatora Kraju Chabarowskiego Siergieja Furgała. Na pełniącego obowiązki gubernatora regionu na Dalekim Wschodzie Rosji wyznaczył Michaiła Diegtiariowa, deputowanego Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji.

Zgodnie z dekretem podpisanym w poniedziałek przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina - gubernator Kraju Chabarowskiego Siergiej Furgał został zdymisjonowany "w związku z utratą zaufania". Ten sam dekret zawiera decyzję o mianowaniu na jego miejsce deputowanego Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Michaiła Diegtiariowa. Na transmitowanym przez telewizję państwową spotkaniu z reprezentantem LDPR, w formacie wideokonferencji, Putin zaproponował mu to stanowisko, a Michaił Diegtiarow się zgodził.

Sformułowanie o "utracie zaufania" oznacza zwykle, że zastrzeżenia wobec zdymisjonowanego urzędnika są bardzo poważne. Jednocześnie nominacja działacza LDPR - partii, do której należy też Furgał - oznacza, że partia kierowana przez Władimira Żyrinowskiego utrzyma władzę w regionie. Kraj Chabarowski był jednym z nielicznych podmiotów Federacji Rosyjskiej, którego przywódca nie wywodził się z rządzącej partii Jedna Rosja.

Centralna Komisja Wyborcza (CKW) poinformowała w poniedziałek, że przedterminowe wybory gubernatora Kraju Chabarowskiego odbędą się we wrześniu przyszłego roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Kontrowersyjny polityk z puli rezerw kadrowych

39-letni Michaił Diegtiariow zasiada od 2011 roku w niższej izbie parlamentu Rosji, Dumie Państwowej. Ukończył Uniwersytet im. Korolowa w Samarze i z wykształcenia jest inżynierem. Michaił Diegtiariow należy do puli rezerw kadrowych pod patronatem prezydenta Rosji, liczącej 143 osób przygotowywanych do kariery w administracji państwowej. W 2013 roku Diegtiariow brał udział w wyborach mera Moskwy, gdy startował w tych wyborach polityk opozycji antykremlowskiej Aleksiej Nawalny. W Dumie Państwowej w ostatnich latach parlamentarzysta zasiadał w komisji ds. kultury, sportu, turystyki i młodzieży.

Działacz LDPR zapisał się kilkoma kontrowersyjnymi inicjatywami. W 2014 roku był jednym z autorów wniosku do Prokuratury Generalnej o zbadanie okoliczności rozpadu ZSRR. Inicjatorzy wniosku liczyli na wszczęcie sprawy karnej wobec byłego prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa. Wśród innych popieranych przez Diegtiariowa idei było zabronienie osobom orientacji homoseksualnej, by były dawcami krwi, zakazanie obiegu dolara, odebranie medali sportowcom, którzy występują w klubach zagranicznych. Razem z innymi działaczami LDPR proponował przywrócenie hymnu państwowego i symboliki Rosji carskiej.

Zanim związał się z LDPR, parlamentarzysta działał w młodzieżówce rządzącej partii Jedna Rosja i wstąpił do tej partii. Michaił Diegtiarow zajmował się szermierką i ma sportowe tytuły mistrzowskie.

Aresztowany gubernator. Oskarżany o udział w zabójstwach

Władimir Putin nie odniósł się publicznie w poniedziałek do sprawy karnej wobec Siergieja Furgała. Od ponad tygodnia w Chabarowsku w obronie aresztowanego gubernatora trwały demonstracje, odbywające się bez zezwolenia władz. W największym dotąd proteście, 18 lipca, wzięło udział około 50 tys. ludzi. Kolejna manifestacja odbyła się też w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego, zanim w Moskwie poinformowano o nominacji p.o. gubernatora.

Furgał został zatrzymany 9 lipca i przewieziony do Moskwy. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej ogłosił, że jest on zamieszany w zabójstwa na zlecenie w połowie zeszłej dekady, których ofiarami padli biznesmeni w Kraju Chabarowskim i obwodzie amurskim. Furgał zaprzecza oskarżeniom.

Zdymisjonowany gubernator w przeszłości zajmował się biznesem, a do polityki przeszedł w 2005 roku. Był deputowanym Dumy Państwowej z ramienia populistyczno-nacjonalistycznej LDPR. W 2018 roku niespodziewanie wygrał wybory gubernatora Kraju Chabarowskiego, pokonując kandydata Jednej Rosji.

Za główną przyczynę protestów w Chabarowsku komentatorzy uważają oburzenie mieszkańców dalekowschodniego regionu, którzy uważają, że władze centralne lekceważą ich problemy i ignorują ich opinię. Furgał nie odniósł znaczących sukcesów w ciągu dwóch lat sprawowania funkcji gubernatora, ale był ceniony za ograniczenie wydatków urzędników i otwartość na dialog z mieszkańcami.

Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru