Skandal z molestowaniem seksualnym. Brytyjski minister obrony podał się do dymisji


Brytyjski minister obrony Michael Fallon podał się w środę do dymisji. To efekt skandalu dotyczącego przypadków molestowania seksualnego przez posłów Izby Gmin i przedstawicieli największych partii politycznych. Jego rezygnacja została przyjęta.

To ciąg dalszy trwającego od zeszłego tygodnia skandalu dotyczącego napastowania seksualnego i niewłaściwego zachowania posłów wobec osób pracujących w parlamencie, w tym asystentek i dziennikarzy.

Minister podał się do dymisji

W środę minister obrony Michael Fallon podał się do dymisji. Wiadomość o jego rezygnacji z urzędu potwierdził rząd Wielkiej Brytanii. Przyznał, że w przeszłości mogło się zdarzyć, że nie sprostał wysokim standardom zachowania.

W liście do premier Theresy May minister napisał: "W ostatnich dniach wypłynęły oskarżenia wobec deputowanych, m.in. dotyczące mojego dawnego zachowania. Wiele było fałszywych, ale przyznaję, że w przeszłości nie dotrzymałem wysokich standardów, jakich wymaga się od Sił Zbrojnych, które mam honor reprezentować".

Premier May przyjęła jego dymisję. Podziękowała mu za jego długą pracę na ministerialnym stanowisku i "służbę w czterech resortach pod rządami czterech premierów" oraz chwaliła jego szefowanie ministerstwu obrony od 2014 roku.

Oskarżenia sprzed 15 lat

We wtorek Michael Fallon przyznał się na łamach tabloidu "The Sun" do niewłaściwego zachowania 15 lat temu wobec dziennikarki Julii Hartley-Brewer. Podczas kolacji wielokrotnie dotykał jej kolana i przestał dopiero, kiedy zagroziła, że go uderzy.

Kobieta napisała jednak w oświadczeniu, że nie uważa się za ofiarę i nie zamierza "brać udziału w czymś, co uważa, że stało się polowaniem na czarownice", a sprawę z udziałem Fallona uznaje za "zakończoną" i oboje pozostają przyjaciółmi.

Fallon, przyznając się do incydentu, podał również, że już w przeszłości za te umizgi przeprosił dziennikarkę

Policja bagatelizowała sprawy o molestowanie

Środowe wydania gazet skupiły się na nowych doniesieniach o braku wystarczających procedur chroniących ofiary molestowania seksualnego po tym, jak działaczka opozycyjnej Partii Pracy Bex Bailey ujawniła w rozmowie z radiem BBC, że kilka lat temu została zgwałcona przez wysokiej rangi działacza tego ugrupowania. Jak dodała, gdy zgłosiła sprawę władzom partii, zniechęcano ją do dalszego podnoszenia tego tematu i sugerowano, że może to zaszkodzić jej karierze.

Z kolei anonimowa asystentka jednego z posłów opowiedziała gazecie "The Guardian" i telewizji ITV, jak jej przełożony próbował zmusić ją do aktów seksualnych podczas służbowego wyjazdu zagranicznego. Kobieta również podkreśliła, że wielokrotnie zgłaszała tę sprawę odpowiednim władzom, ale nie zostało przeprowadzone żadne dochodzenie.

Oskarżenia wobec wicepremiera

Dziennik "The Times" opisał z kolei zarzuty konserwatywnej działaczki Kate Maltby pod adresem wicepremiera w rządzie Theresy May, Damiana Greena. Jak napisała w komentarzu dla gazety, polityk miał kierować pod jej adresem uwagi o zabarwieniu seksualnym, a także sugerować, że romans z nim mógłby pomóc jej w karierze politycznej. Green odrzucił przedstawiony w "Timesie" opis zdarzeń i zapowiedział skierowanie do sądu sprawy o zniesławienie.

Podczas cotygodniowej sesji pytań i odpowiedzi w Izbie Gmin May wezwała liderów wszystkich partii do współpracy nad wzmocnieniem systemowych zabezpieczeń przeciw molestowaniu seksualnemu. Do spotkania z udziałem między innymi szefa Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna i lidera Szkockiej Partii Narodowej Iana Blackforda (który przewodzi delegacji ugrupowania w Westminsterze) ma dojść na początku przyszłego tygodnia. Szefowa rządu powtórzyła, że skandal wymaga ponadpartyjnej współpracy wszystkich ugrupowań, a ofiary powinny skontaktować się z policją, by "zapewnić, że te zarzuty będą poddane odpowiedniemu śledztwu".

Zarzuty dla konserwatystów

W niedzielę wieczorem polityczny portal plotkarski Guido Fawkes opublikował zanonimizowaną listę 36 posłów i posłanek Partii Konserwatywnej - 11 procent całego klubu parlamentarnego - na której znajdują się zamazane nazwiska i niezweryfikowane informacje na temat niewłaściwych zachowań seksualnych wobec współpracowników. We wtorek brytyjskie media, między innymi "The Times" i "The Telegraph", informowały, że lista wydłużyła się do ponad 40 nazwisk. We wtorek wieczorem skan dokumentu wyciekł do internetu, ale żadne medium nie zdecydowało się na jego publikację w całości. Wielu komentatorów zaznaczyło, że należy bardzo ostrożnie podchodzić do nazwisk zawartych na liście, bo obejmuje ona realne przypadki molestowania lub niewłaściwego zachowania, ale też opisy niestandardowych preferencji seksualnych i romansów pomiędzy posłami. W weekend "Sunday Times" i "Mail on Sunday" ujawniły, że wiceminister handlu międzynarodowego Mark Garnier miał niestosownie odzywać się do swojej asystentki, a także prosić ją o wyręczenie go w zakupach w sklepie z akcesoriami erotycznymi. Jednocześnie były minister do spraw pracy i świadczeń społecznych Stephen Crabb przyznał się do wymiany SMS-ów i zdjęć o treści seksualnej (sextingu) z 19-latką, która ubiegała się o pracę w jego biurze.

Autor: MKK / Źródło: PAP