Kanclerz RFN Angela Merkel przypomniała o poparciu udzielonym w okresie przełomu w latach 1989/1990 przez ówczesnego premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego polityce obalenia muru berlińskiego i zjednoczenia obu państw niemieckich.
- W przełomowym dla Niemiec okresie Mazowiecki wspierał jako polski premier upadek muru i ponowne zjednoczenie naszego kraju. Tym samym stworzony został nowy fundament dla stosunków między naszymi oboma narodami - napisała Merkel w telegramie kondolencyjnym do premiera Donalda Tuska po śmierci Mazowieckiego w poniedziałek rano. - Walcząc wytrwale o wolność i samostanowienie, Mazowiecki przyczynił się w sposób, który na zawsze pozostanie w pamięci, do przezwyciężenia autorytarnego bezprawia i do stworzenia jedności Europy - napisała kanclerz. Merkel podkreśliła, że Niemcy widziały zawsze w Mazowieckim "orędownika bliskich i silnych stosunków polsko-niemieckich" i że taki obraz polskiego polityka zachowają w pamięci.
"Bojownik o wolność"
Szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle określił zmarłego w poniedziałek rano Tadeusza Mazowieckiego mianem "bojownika o wolność i wielkiego Europejczyka", odgrywającego centralną rolę podczas historycznego zwrotu w Europie w latach 1989/1990. - Wiadomość o śmierci zasłużonego polskiego polityka, bojownika o wolność i wielkiego Europejczyka Tadeusza Mazowieckiego przyjąłem ze smutkiem - powiedział Westerwelle. Podkreślił, że Mazowiecki jako pierwszy premier wolnej i demokratycznej Polski był "centralną postacią" podczas historycznego zwrotu w Polsce i Europie.
Również przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso złożył wyrazy hołdu wielkiemu Polakowi i Europejczykowi, jakim był Tadeusz Mazowiecki. Nazwał go ojcem-założycielem nowej Polski i zjednoczonej Europy. Szef KE zaznaczył, że "z głębokim smutkiem" dowiedział się o śmierci Mazowieckiego. Złożył też kondolencje "w imieniu własnym i Komisji Europejskiej Polsce, rodzinie i przyjaciołom Tadeusza Mazowieckiego".
"Wielka postać"
Żal po śmierci Mazowieckiego wyraził też szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. - Ze smutkiem dowiedziałem się o śmierci Tadeusza Mazowieckiego, wielkiego Polaka, zaangażowanego Europejczyka, człowieka dobrego i szlachetnego. Tracimy bojownika o wolność, reformatora, intelektualistę i męża stanu, który pomógł zmienić historię Polski i Europy - oświadczył Schulz w poniedziałek w Brukseli.
Szef MSZ Francji Laurent Fabius podczas pobytu w poniedziałek w Wilnie przypomniał postać Tadeusza Mazowieckiego, nazywając go "wielką postacią" i wyrażając ubolewanie z powodu jego śmierci. - Niech mi będzie wolno przywołać pamięć o naszym koledze, który niestety zmarł, panu Mazowieckim, wielkiej polskiej postaci - powiedział Fabius, występując w litewskim Sejmie.
Autor: /jk / Źródło: PAP