W Kongresie USA o meksykańskich kartelach narkotykowych. Prezydent Obrador: nie mają wiarygodnych informacji

Źródło:
Reuters
Interwencja policji w Meksyku
Interwencja policji w Meksyku
Reuters Archive
Interwencja policji w MeksykuReuters Archive

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador sprzeciwił się w piątek szacunkom dotyczącym skali siły meksykańskich karteli narkotykowych, które zostały przedstawione przez najwyższą rangą amerykańską urzędniczkę do spraw walki z narkotykami, szefową DEA Anne Milgram.

Andres Manuel Lopez Obrador, prezydent Meksyku zareagował na raport szefowej amerykańskiej Agencji do Walki z Narkotykami (DEA) Anne Milgram na temat meksykańskich karteli narkotykowych, który wygłosiła w ramach przesłuchania w Kongresie USA.

Milgram przekazała, że DEA szacuje, iż potężne kartele Sinaloa i Jalisco New Generation Cartel (CJNG) mają ponad 45 tysięcy członków, współpracowników, pośredników i brokerów w 100 krajach. Dodała, że Sinaloa i CJNG są obecne w - odpowiednio - 21 i 19 z 31 stanów Meksyku, a DEA monitoruje, w jaki sposób oba kartele rozprzestrzeniły się na całym świecie.

Zdaniem meksykańskiego prezydenta informacje przedstawione przez Milgram nie są prawdziwe. - Nie mają wiarygodnych informacji - powiedział Lopez Obrador. Na konferencji prasowej zakwestionował dane liczbowe i wezwał DEA do udostępnienia większej ilości szczegółów.

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez ObradorOctavio Hoyos/Shutterstock

Spór meksykańskich władz z amerykańską agencją

Sprzeciw ze strony Lopeza Obradora jest najnowszym z trwających napięć między meksykańskimi władzami a DEA.

Od czasu dojścia do władzy w 2018 r. prezydent Meksyku krytykował obecność amerykańskich agencji bezpieczeństwa w jego kraju i podejmował kroki mające na celu osłabienie współpracy, takie jak zamknięcie elitarnej jednostki policji, która ściśle współpracowała z DEA.

Jego rząd umorzył sprawę przeciwko byłemu ministrowi obrony Meksyku Salvadorowi Cienfuegosowi, któremu DEA zarzucała zmowę z handlarzami narkotyków. Lopez Obrador oskarżył DEA o sfingowanie sprawy.

Autorka/Autor:pp//rzw

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Octavio Hoyos/Shutterstock